Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 tragédie v Mostě Clash of the Stars 5

Věra Galatíková zemřela před třinácti lety na rakovinu plic: Dnes by slavila 82. narozeniny

Věra Galatíková zemřela před třinácti lety na rakovinu plic: Dnes by slavila 82. narozeniny
Zdroj: Česká televize
+ Další 4 fotografie
výročí
Dnes by oslavila dvaaosmdesáté narozeniny. Herečka a dabérka Věra Galatíková (†69) podlehla před třinácti lety zákeřné rakovině plic. Ačkoliv v posledních měsících velmi trpěla, bolest na sobě nedávala znát. Největší radost jí dělala její rodina, konkrétně vnoučata, kterých se přes nevalné prognózy lékařů, dožila.

Herečka se narodila v roce 1938 ve Zlíně. Ačkoliv měli její rodiče vztah k divadlu, přáli si, aby se jejich dcera věnovala něčemu pořádnému. Proto Věra vystudovala pedagogickou fakultu a rok dokonce učila.

Láska k hraní zvítězila

Mladou Věru ale představa hraní v divadle lákala, a tak se tajně vydala na přijímací zkoušky na brněnskou konzervatoř, kam se dostala a posléze potkala svého budoucího manžela Ladislava Freje (78) (78). O tři roky starší Věru ale mladý Frej příliš nezajímal. Po studiích začala účinkovat v divadle v Pardubicích a od roku 1993 se stala členkou souboru Národního divadla. Jako filmovou herečku ji diváci znají ze snímků Údolí včel, Skřivánci na niti, Dým bramborové natě. Navždy spojována je i se seriály Sanitka či My všichni školou povinní. Jeden z posledních filmů, ve kterém si zahrála, byla Kytice režiséra F. A. Brabce z roku 2000.

Bouřlivé manželství

S Ladislavem Frejem přeskočila jiskra údajně v pardubickém divadle. Herci se do sebe zamilovali a založili v Praze rodinu. Narodila se jim dcera Kristýna a Ladislav. Věra byla Frejovou už čtvrtou manželkou, proto se zpočátku herec do ženění nehrnul. Nakonec ale matku svých dětí požádal o ruku, když ležel v nemocnici se svalovou horečkou. Své Ano si Věra a Ladislav řekli v roce 1977.

Galatíková to neměla s manželem lehké. Jeho záliba v ženách ho provázela i v manželství, a tak občas docházelo k bouřlivým hádkám. I přesto se manželé velmi milovali. Frejovou milenkou byla například herečka Jana Šulcová

Krutá rána osudu

Spokojený život překazila v roce 2002 zpráva o Věřině diagnóze. Lékaři herečce oznámili, že má rakovinu plic. Galatíková podstoupila operaci a ze dne na den přestala kouřit, natolik si vážila života. Za dva roky se ale rakovina vrátila, v ještě zákeřnější podobě. Ačkoliv jí lékaři předpovídali jen poslední měsíce života, statečná herečka se s nemocí prala po svém. Odmítla chemoterapii a léčila se pomocí alternativních metod. K údivu všech žila herečka ještě rok a dočkala se vytoužených vnoučat. Zemřela před Vánocemi v roce 2007 v kladenské nemocnici.

Rakovina mu zabila tři ženy

Věra Galatíková byla už druhou Frejovou manželkou, kterou zabila rakovina. Před ní byl herec ženatý s Gabrielou Wilhelmovou (†60), která také podlehla v roce 2002 rakovině. Aby toho nebylo na herce málo, v pondělí obletěla Česko smutná zpráva o úmrtí herečky Gábiny Mrkvicové (†56), která byla s Frejem zasnoubená. Rovněž zemřela na rakovinu.

Trápení Alex Mynářové a strach o vážně nemocného syna: Kvůli chronickým zánětům ledvin podstoupil roční léčbu

Související články

Další články

Nejnovější kauzy