Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Vendula kvůli nádoru na páteři částečně ochrnula: Odumřely mi nervy až po kolena, svěřila se

Paralympionička Vendula Dušková: Ochrnula už v devíti měsících
Zdroj: Se svolením Venduly Duškové
+ Další fotografie
Paralympiáda

V japonském Tokiu dnes odstartovaly letní paralympijské hry, na kterých nebude chybět nejlepší česká plavkyně Vendula Dušková (23). Rodačce z Karlových Varů ochrnuly nohy, když jí byl pouhý rok. Na vině byl pozdě zachycený nádor na páteři. Dušková ale našla své štěstí v bazénu, ve kterém překonala řadu českých rekordů. Na paralympiádě tak rozhodně není bez šance na cenný kov.

S Vendulou Duškovou se osud nemazlil. V pouhých sedmi měsících jí lékaři objevili tukový nádor na páteři, bohužel na to přišli pozdě. "Měla jsem to jako vrozenou vadu a zjistili to až v sedmi měsících, kdy jsem přestala hýbat nohama. V devíti měsících mě operovali s tím, že mi odumřely nervy až po kolena a svaly již byly postižené," vysvětlila pro Blesk karlovarská rodačka.

Rodiče tak s malou Vendy museli pravidelně docházet na rehabilitace, v rámci kterých se poprvé ve dvou letech dostala do bazénu. Zprvu se jí to moc nezamlouvalo, ale nakonec si vodu oblíbila a začala závodit. Postupně se vypracovala v jednu z nejlepších českých paraplavkyň.

Vicemistryně Evropy

Dušková svými výkony prolomila řadu českých rekordů. V roce 2016 se v osmnácti letech nominovala na paralympiádu do Ria, kde se probojovala až do finále. O dva roky později na mistrovství Evropy získala senzační druhé místo. Na paralympiádě v Tokiu tak Dušková patří k horkým adeptům na medaili.

"Máme nového trenéra, na přípravě se podílí kondiční trenér a fyzioterapeut, nejsme na jednom místě. Do Ria jsme se připravovaly dvě, nyní nás je velká skupina tvořená nejen paralympioniky, ale i zdravými plavci, kteří nám dělají sparingpartnery. Do všeho zasáhl covid, ale to už je obehraná písnička," popsala přípravu Dušková.

Chce být ergoterapeutkou

Talentovaná plavkyně se ale nevěnuje jen sportu. Na Západočeské univerzitě v Plzni studuje třetí ročník Fakulty zdravotnických studií s tím, že chce být v budoucnu ergoterapeutkou. Třeba bude jednou v její kanceláři viset na zdi i paralympijská placka...

Související články

Další články