Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Hana Krampolová koronavirus Extra Host (pořad) Počasí

Nejnovější kauzy

VELKÝ VÝZKUM: Novoroční předsevzetí plánuje až třetina Čechů! Co nejčastěji chceme změnit?

Jaké jsou vaše novoroční předsevzetí?
Zdroj: facebook.com
+ Další fotografie
Do konce roku zbývá už jen pár dní, a tak většina z nás bilancuje. A s tím jsou spojená novoroční předsevzetí, která si pro rok 2017 dala až třetina Čechů. Co chceme nejčastěji změnit?

Novoroční předsevzetí si podle průzkumu agentury STEN/MARK a NATURHOUSE někdy dává více než polovina lidí. Častěji jde ale o ženy a mladší ročníky. Jenže taková předsevzetí nám mnohdy moc dlouho nevydrží a končíme s nimi jen pár dní po novém roce.

V novoročních předsevzetích vedou s přehledem vysokoškoláci. Čím je člověk starší, tím méně si předsevzetí dává. Třetina dotázaných považuje předsevzetí za důležité pro realizaci svých plánů, pouze pětina dotázaných ho však dodrží.

Nejdéle vydrží ta předsevzetí, která jsou spojená s rodinou, nejrychleji pak lidé vzdávají přestat kouřit. Ženy svá novoroční předsevzetí vzdávají dříve než muži, téměř třetina během prvních pár dní. Předsevzetí se obvykle týkají zdravějšího životního stylu – převažuje touha začít hubnout a jíst zdravěji, to jsou rovněž nejčastější předsevzetí roku 2017.

Oproti minulým rokům si letos předsevzetí plánuje dát pouze necelá třetina Čechů. I v letošním roce ho plánují hlavně mladí lidé do 29 let (20 %). „Novoroční předsevzetí nevycházejí většinou proto, že lidé to neberou moc vážně. Je to už stereotyp. Důležité je mít silnou motivaci. Člověk by si neměl dávat nereálné cíle, například zhubnu 10 kilogramů za měsíc,“ řekla Štěpánka Štěpánová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE.

V roce 2017 spousta lidí plánuje svá předsevzetí vztahovat ke zdravému životnímu stylu. Mezi jednotlivými pohlavími ani věkovými kategoriemi nejsou téměř žádné rozdíly. Zdravě žít v novém roce chtějí snad úplně všichni.

Začít hubnout plánuje v roce 2017 46 % z těch, kteří si předsevzetí dávají, 44 % chce zdravě jíst, 41 % pak více sportovat. I letos tak předsevzetí kopírují s menšími odchylkami ty obecně zažité. Takže si člověk dává každý rok ta stejná předsevzetí.

Především ženy často chtějí začít hubnout (74 %), zdravě jíst (62 %) a lépe dodržovat pitný režim (36 %). Muži se častěji zaměřují na omezení alkoholu (13 %) a kouření (32 %). Mladí do 29 let plánují lépe dodržovat pitný režim (39 %), naučit se cizí jazyk (30 %) a více spát (23 %). Lidé mezi 30–44 lety se chtějí zase více věnovat rodině (22 %). A jaké je vaše novoroční předsevzetí?

Související články

Další články