Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

VELKÝ VÝZKUM: Nejlepším místem pro život je Praha. Kde se v Česku žije nejhůře?

Praha je podle výzkumu nejlepším místem k životu.
Zdroj: eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
Lidem se nejlépe žije v hlavním městě Praze. Na druhém místě je Pardubický kraj a na třetím se umístil kraj Plzeňský. Naopak nejhůře se žije v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Vyplývá to z výzkumu s názvem Místo pro život.

Lidem se nejlépe žije v Praze. Hodně to závisí na práci a výšce jejich příjmu. V hlavním městě je totiž více pracovních možností a lidé mají nejvyšší platy z celé České republiky. Na vysoké úrovni je zdravotní péče a Praha se pyšní i velkým počtem spolků, nadací a občansky prospěšných organizací.

Hlavní město má ale i svá negativa. Oproti jiným krajům je zde vysoká kriminalita, málo zeleně a množství emisí, které je mezi kraji nejvyšší. Praha ale zaznamenala v těchto oblastech výrazné zlepšení.

Na druhém místě skončil Pardubický kraj, který si oproti loňskému roku hodně polepšil. Je nejlépe hodnocen v oblasti práce, má bezpečné silnice a nejnižší kriminalitu z celé republiky. Velké nedostatky má ale v infrastruktuře, vzdělávání, péči o děti a volnočasových aktivitách.

Minulý rok byl na druhém místě Královéhradecký kraj, který se nyní umístil na pátém místě. Jihočeský kraj se zase posunul z pátého místa na čtvrté. Na posledním místě skončil loni kraj Středočeský, nyní na poslední místo spadl sever Moravy.

Výzkum provedla agentura Datank a proběhl mezi 1400 obyvatel ze všech regionů v republice. Kraje se posuzovaly podle ekologie, životního prostředí, sociální sféry, vzdělávání, zdravotnictví, péče o děti, turismu, volnočasových aktivit, kupní síly, pracovních podmínek, rozvoje infrastruktury, bezpečnosti, tolerantnosti a občanské společnosti.

Žebříček krajů

 1. Praha
 2. Pardubický kraj
 3. Plzeňský kraj
 4. Jihočeský kraj
 5. Královéhradecký kraj
 6. Karlovarský kraj
 7. Zlínský kraj
 8. Liberecký kraj
 9. Jihomoravský kraj
 10. Středočeský kraj
 11. Vysočina
 12. Olomoucký kraj
 13. Ústecký kraj
 14. Moravskoslezský kraj

Související články

Další články