Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

VELKÝ VÝZKUM: Češi si půjčují peníze na vánoční dárky a nasekají obrovské dluhy!

Češi se kvůli Vánocům zadlužují na několik let.
Zdroj: archiv
+ Další 2 fotografie
Vánoce by měly být svátky klidu a míru, kdy se sejde rodina pohromadě. Jenže pro některé Čechy jsou právě Vánoce nejtěžším období z celého roku. Za vánoční dárky, jídlo a dekorace jsou schopni utratit tisíce korun. A někteří neváhají se kvůli jednomu dni v roce pořádně zadlužit!

Češi jsou schopni se kvůli Vánocům zadlužit na několik let. Ukazuje to mezinárodní průzkum agentury Ipsos pro společnost Profi Credit. Zúčastnilo se ho 1200 respondentů a výsledky jsou šokující.

V Česku si každý osmý Čech půjčuje peníze na vánoční dárky. Další čtvrtina lidí o tom minimálně uvažuje. Průměrně si Češi půjčují 10 tisíc korun, což je za vánoční dárky hodně vysoká částka. A zadluží se tak na dlouhou dobu. Nejčastěji nakupují nábytek, elektroniku a domácí spotřebiče.

Jenže zadlužit se kvůli vánočním dárkům je hodně nebezpečné. Člověk by si měl peníze půjčit jen v případě, že je opravdu potřebuje. A Vánoce se dají prožít i bez desítek vánočních dárků. Kvůli jednomu dni v roce si tak Češi znepříjemní celý rok.

Pokud si ale jen přece chcete půjčit, měli byste se držet několika zásad a pořádně si ověřit, od koho si půjčujete. Může se pak totiž stát, že půjčku budete splácet několik let. Měli byste si také dát pozor na mikro půjčky, tedy půjčky poskytované lichváři a jinými nebankovními společnostmi. Sice vám půjčku schválí prakticky hned a vy máte před sebou vidinu peněz, jenže velkou komplikací jsou skryté poplatky. Splácet tak můžete mnohem větší částku, než jste si půjčili, a to hodně dlouho. Později pak můžete půjčky litovat.

Jestli přemýšlíte o tom, že si koupíte něco na splátky, vždy se zajímejte o výši RPSN, o poplatky a také, o jakou částku budete platit více. Výborným řešením je například kreditní karta od banky. Pokud potřebujete peníze ihned, ale víte, že za pár týdnů vám přijde výplata a peníze mít budete, tak je zase na kreditní kartě dorovnáte. Musíte ale dodržet stanovenou dobu splatnosti a využít bezúroční období.

Související články

Další články