Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Velký výhled počasí na CELÉ LÉTO: Víme, jestli Česko potrápí TROPY A SUCHO

Zdroj: archiv
+ Další fotografie
PŘEDPOVĚĎ
Meteorologické léto, které začalo prvního června, se nám zatím představuje jako učebnicový příklad parného období, které známe z předešlých let. Vysoké teploty, které na mnoha místech atakují tropickou třicítku, v Česku přetrvávají už čtvrtý den. Jak to ale bude s počasím vypadat o prázdninách, jsme se zeptali meteoroložky Dagmar Honsové.

V předešlých letech Českou republiku sužovaly vysoké teploty a sucho, které trápilo hlavně zemědělce. Proto i letos jsou obavy na místě. Bude se opakovat suché období, kdy se na déšť čekalo jako na smilování?

Květen, který byl poměrně deštivý, napověděl, že by to letos neměla být taková katastrofa. Meteorologové na konci dubna prohlásili, že pokud bude v květnu pršet, znamená to i průměrně vlhké léto. To potvrzuje i Dagmar Honsová z Českého hydrometeorologického ústavu. "Sezonní předpovědní modely se zatím přiklánějí k tomu, že letošní léto bude teplotně normální, a to s pravděpodobností 50 %. Průměrná teplota se v ČR od června do srpna pohybuje na 16,9 °C. Také srážek by mělo letos být více než v loňském roce."

Že by mělo být i letos nadprůměrné horko, se zatím odhaduje na 30 %. "To ale neznamená, že se tropických dnů nedočkáme. K létu v Česku tropické teploty patří, bez tropické teploty se naposledy obešel rok 1940, chladné léto bylo také v roce 1913," doplnila Honsová.

Uvidíme tedy, jestli se letos překoná loňský teplotní rekord, kdy bylo v pražském Klementinu zatím nejtepleji s průměrnou teplotou 22,7 °C, od počátku tamního měření, tj. od roku 1775, a kdy se počet tropických dnů vyšplhal na 48.

Související články

Další články