Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Velký úlet aneb 80. výročí největšího válečného odletu z Česka: Hrdinové, na které se nezapomíná

Zdroj: facebook
+ Další fotografie
Velký úlet
Některým zásadním historickým událostem se občas nevěnuje dostatečná pozornost a málokdo ví, že se vůbec odehrály. O lidech, kteří se na nich podíleli, se téměř neví, ačkoli by si zasloužili, aby tomu bylo naopak. To se snaží změnit Czech Spitfire Club, který si dal za úkol seznámit český národ s dějinami, o nichž by se mělo vědět.

Podstatným událostem z české historie se občas věnuje méně pozornosti, než by se mělo. Czech Spitfire Club se to snaží změnit a jedním z jeho projektů je i akce Velký úlet.

Cílem projektu Velký úlet je připomenutí památky československých válečných letců a zachování jejich odkazu v povědomí lidí a veřejném informačním prostoru. Příslušníci československého letectva v jednotkách britské Royal Air Force během druhé světové války sehráli důležitou roli v boji proti německému nacismu. V komunistickém Československu pak byli tito letci pronásledováni a nedostalo se jim vděku. Uznání přišlo až po roce 1989, když už řada z nich nebyla mezi živými.

Právě akce Velký úlet má připomenout jejich památku k 80. výročí hrdinného činu osmi letců z doby okupace Československa. Akce vypukne v pátek 7. června v Piešťanech. Tam bude ve 12.03 odstartován let do polského Deblinu, stejně jako tomu bylo před 80 lety. Na příchozí hosty čeká podle slov pořadatelů velké překvapení.

Související články

Další články