Překvapivou zprávu Blatter oznámil při narychlo svolané tiskové konferenci v Curychu. „I když jsem dostal mandát od delegátů, necítím, že bych měl podporu z celého fotbalového světa prohlásil Blatter s tím, že svolá mimořádný kongres, kde zvolí jeho nástupce. Ten by se měl konat pravděpodobně někdy na přelomu roku.

Jsou to přitom teprve čtyři dny, kdy devětasedmdesá­tiletého Švýcara opětovně zvolili za šéfa FIFA, a to už do jeho pátého funkčního období. Světovému fotbalu nepřetržitě šéfoval od roku 1998.

Proti Blatterovi před volbami ostře vystupovala Evropa. Na prohlasování jediného soupeře jordánského prince Alího bin Husajna ale neměla dostatečný počet hlasů. Ostře sledovanou volbu doprovázely i demonstrace, Curychem pochodovali aktivisté s transparenty s nápisem Game Over for Blatter.

Volba proběhla dva dny po vypuknutí velkého korupčního skandálu, který ve fotbalovém světě nemá obdoby. Kvůli korupci bylo zatčeno sedm vysoce postavených funkcionářů. Podle všeho měli brát úplatky zřejmě až pětadvacet let a celkem šlo o 2,5 miliardy korun. Jenže teď na základě vyšetřování FBI spadla klec!

Evropa oslavuje

Blatterovo nečekané rozhodnutí o rezignaci už oslavují jeho dlouhodobí odpůrci. „Pro fotbal je to dobrá zpráva,“ napsal předseda anglické asociace Greg Dyke, ten, který po páteční volbě vyzýval národní svazy k ignorování mistrovství. „Je to tak trochu tragédie, které mohl sám sebe i nás ušetřit, kdyby to udělal už dřív,“ reagoval Wolfgang Nierbach, šéf německého fotbalu.

Rezignaci ocenil i šéf evropského fotbalu Michel Platini, který Blattera v poslední době nešetřil. „Bylo to těžké, odvážné, ale správné rozhodnutí,“ komentoval šéf UEFA.

„Je to určitě dobré pro fotbal jako celek a ve FIFA teď rozhodně musí přijít změna,“ uvedl pro ČTK generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.