Trendy tagy Jiří Menzel Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Velký stratég Miloš Zeman je o dva tahy před svými soupeři! Každý útok na jeho osobu ho posiluje

Mirek Topolánek a Miloš Zeman v roce 2010.
Zdroj: Petr Merta / CNC / Profimedia
+ Další fotografie
GLOSA: Miloše Zemana (73) nemusíme milovat. Můžeme ho třeba i nenávidět. Můžeme nekonečné hodiny debatovat o jeho zdravotním stavu. Jedno ale musíme uznat - ten chlap je pragmatik, který je o dva tahy napřed před svými soupeři.

Dva týdny před prvním kolem prezidentských voleb je na 99 procent jisté, že se Miloš Zeman (73) dostane do druhého kola. Tam by ho podle bookmakerů měl na přímý souboj vyzvat Jiří Drahoš (68). A to je stále velmi reálná i ta varianta, že žádné druhé kolo nebude a Zeman obhájí prezidentský mandát už v prvním kole.

Kde se bere ten obrovský náskok v preferencích? Jak je možné, že za Zemanem stojí tak velká masa voličů? Zeman byl vždy velkým stratégem a pragmatikem. Chce znovu být na Hradě a podřizuje tomu vše.

Nejnovější příklad? Zeman odmítá jít do předvolební debaty na TV Barrandov, kde by se měl utkat s Mirkem Topolánkem, Jiřím Drahošem (68) a Michalem Horáčkem (65). Místo toho za sebe posílá mluvčího Jiřího Ovčáčka.

To je sice nestandardní postup, ale Zemana nikdo a nic nemůže donutit, aby do debaty šel. Moc dobře ví, že tam nic nezíská. Naopak by riskoval, že veřejnost uvidí, že v ostře vedené diskuzi nestíhá a v pohotových reakcích mu brání zdraví. Kdepak. Zeman ví, že toto hřiště je pro něj příliš kluzké a on by mohl škobrtnout. Zcela zbytečně.

Mirek Topolánek Zemanovi vzkázal, ať vyleze z Hradu a jde diskutovat. „Celý přístup Miloše Zemana není arogantní jen vůči těm protikandidátům, ale je podle mě arogantní vůči voličům. Miloši, vylez z Hradu ven, pojď mezi nás, pojď mezi lidi z podhradí a pojď se s námi bavit,“ vybídl Topolánek současného prezidenta prostřednictvím Českého rozhlasu.

Zeman je možná starý hulvát plný pomstychtivosti, ale rozhodně to není hlupák. Do debaty nepůjde. Nemá k tomu jediný důvod. Nebude riskovat veřejnou prohru. Aby od své osoby odvedl pozornost, nastrčí raději Ovčáčka, který se vzteká na Facebooku a systematicky uráží protikandidáty. Dokonalé vrtění psem.

Fotbalový trenér José Mourinho kdysi pronesl, že on dělá excesy a tím odvádí mediální pozornost od týmu, kterému šéfuje.

Později jeho výrok parafrázoval Michal Hrdlička, když uvedl, že on je pro tenistku a lásku Karolínu Plíškovou takovým Mourinhem. Hromosvodem, který za ni schytává mediální výpady.

Takovým hromosvodem je pro Zemana Ovčáček. A vždy byl. O hradním mluvčím si můžeme myslet, že je to arogantní fracek, ale svou práci odvádí dokonale. Dělá prezidentovi štít, za který musí být Zeman vděčný.

Zeman do voleb už z Hradu nevyleze a Topolánkovi jeho přání nevyplní. Nemá k tomu jediný důvod. Zemanova voličská základna jeho názory zná a nepotřebuje, aby je Zeman znovu opakoval v nějaké televizní debatě. Zeman za svůj první mandát projel Českou republiku křížem krážem a s občany se setkával tváří v tvář. Žádný jiný kandidát to v tak široké míře neudělal a ani udělat nemohl.

Za Zemana dělají kampaň jeho soupeři tím, že na něj vytrvale útočí. Každý výpad proti prezidentovi pak jeho voličská základna považuje za potvrzující akt, že proti nim stojí pražská kavárna, Brusel, vítači, havloidi… Podobnou mediální masáž zažil v předvolební kampani Donald Trump a do jisté míry také Andrej Babiš (63). Byli často vykreslováni jako démoni, po kterých přijde apokalypsa. Ale obyčejní voliči pak šli a hodili jim hlas…

Související články

Další články