Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Velký přehled změn: Česko se dostalo do 4. stupně. Co je ode dneška jinak?

Velký přehled změn: Česko se dostalo do 4. stupně. Co je ode dneška jinak?
Zdroj: Extra.cz
přehled
Počty nakažených koronavirem postupně klesají a v souvislosti s tím se vládní opatření začínají ode dneška zmírňovat. Česko se tak přepíná do čtvrtého stupně v protiepidemickém systému (PES). Připravili jsme pro vás shrnutí toho, co se od pondělí změní.

Noční vycházení

Pobyt venku se prodlužuje o dvě hodiny. Tudíž zákaz nočního vycházení platí od 23:00 do 05:00. Mezi výjimky ze zákazu nově přibude cesta zpátky do místa bydliště.

Svatby, pohřby, bohoslužby...

Obřadů se nově může účastnit 20 lidí. Zvyšuje se i limit pro shromažďování nepříbuzných osob, a to ze dvou na šest.

Školy

Od pondělí je možné konání mezinárodně uznávaných zkoušek. Od 25. listopadu se do škol vrátí závěrečné ročníky středních a vyšších odborných škol a konzervatoří a studenti na praxe, povolena bude i individuální prezenční výuka jeden na jednoho na základních uměleckých a jazykových školách. V případě vysokých škol bude možná praktická, laboratorní, experimentální či umělecká výuka posledních ročníků ve skupinách o maximálně dvaceti studentech a realizace individuálních studijních plánů studentů doktorského studia.

Od 30. listopadu by pak měla být umožněna prezenční výuka celých prvních stupňů a 9. tříd základních škol a turnusová výuka a druhých stupňů základních škol a na nižších stupních víceletých gymnázií.

Obchody, služby

Od pondělí je umožněn venkovní prodej vánočních stromků, kaprů a vánočních ozdob. Obchody mohou mít otevřeno také až do 23 hodin a nově budou moci na žádost myslivců, kvůli prevenci výskytu afrického moru prasat, mít otevřeno i prodejny zbraní a střeliva. Nedělní uzavření obchodů nadále platí.

Vstup do provozoven

U malých obchodů do 15 m2 se nebude omezení počtu zákazníků na jednoho vztahovat na dítě do 15 let doprovázející dospělou osobu a na asistenční doprovod zdravotně postižených. U všech ostatních obchodů se do limitu zákazníků nebudou počítat děti do šesti let v doprovodu dospělé osoby. U rodičů s kočárky nově nebude smět provozovatel vyžadovat použití nákupního košíku a dítě v kočárku se nesmí počítat do limitu osob.

Kultura bez diváků

Nové znění nařízení umožňuje také koncerty a jiná hudební, divadelní, filmová a jiná umělecká představení včetně cirkusů a varieté, avšak jen bez přítomnosti diváků. Knihovny budou moci půjčovat knihy přes výdejní okénko.

Autoškoly

Konat se budou moci teoretické i praktické závěrečné testy autoškol.

Sportovní aktivity

Lidé mohou sportovat venku, ale pouze v počtu maximálně šesti osob.

Souboj liliputů na Clash of the Stars: Malej Zmijozel hubne, Obr mluví o tiché vodě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy