Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 Český slavík 2023

Velký přehled: V pondělí už bez papíru! Co všechno se změní od 12. dubna?

Velký přehled: V pondělí už bez papíru! Co všechno se změní od 12. dubna?
Zdroj: Pixabay / koláž eXtra.cz
+ Další fotografie
COVID-19
Česká republika si kvůli probíhající pandemii koronaviru prochází v posledních měsících těžkými časy. Uplynulé týdny pak byly ve znamení velice přísných protikovidových opatření. Školy i většina obchodů jsou zavřené a navíc se nedá cestovat z okresu do okresu bez formuláře. V tom musí být uvedeny pádné důvody, proč překračujete hranice. Situace s koronavirem se v tuzemsku ale lepší a opatření se zmírňují. 11. dubna končí současný nouzový stav a přechází se na nový pandemický zákon. Redakce eXtra.cz připravila souhrn toho, co se od pondělí 12. dubna změní.

Postupný návrat dětí do škol a školek

Do lavic prozatím usednou někteří žáci prvního stupně základních škol, přičemž dané třídy se budou ve škole střídat po týdnu. Jde o takzvaný rotační systém – týden ve škole, týden distančně. Mateřské školy zase ožijí, protože se do nich vrátí předškoláci, tedy poslední ročníky, aby se mohli připravovat pro nástup do prvních tříd. Výuka by se měla obnovit také na speciálních školách. Děti ve školkách nebudou mít povinné roušky, ale budou se muset – stejně jako ve školách – dvakrát týdně testovat.

Volně mezi okresy, klidně i v noci

Od pondělí zapomeňte na formuláře a zdůvodňování cest mimo okres. Po více než měsíci se zase bude možné pohybovat naprosto volně, a to i v pozdních večerních hodinách. Končí totiž zákaz nočního vycházení. Nově se také bude moci potkávat až deset lidí uvnitř a dvacet venku.

Vzhůru na nákupy

Děti potřebují do škol chodit řádně oblečené a se správnými pomůckami, vláda tak od příštího týdne otevře provozovny s dětským oblečením a obuví. A stejně tak papírnictví. Můžete navštívit i provozovny, mezi které patří čistírny, prádelny, zámečnictví, servisy zařízení pro domácnosti nebo prodejny náhradních dílů pro auta a stroje. Fungovat budou také obchody s pietním zbožím. Dále by měl být povolen i provoz služeb – projektová činnost, psychologické poradenství a diagnostika. Farmářské trhy lze otevřít, ale jen s omezeními. Například nebude možné nabízet občerstvení k přímé konzumaci, v souvislosti s tím nebudou smět být na tržištích ani místa k sezení.

Podpořte zvířátka

V poslední době se v médiích i na sociálních sítích řeší strádající zvířata v zoologických zahradách. Vláda se veřejnosti rozhodla vyjít vstříc a od pondělí mohou otevřít zoologické i botanické zahrady, ale pozor! Naplnit se mohou pouze a jen venkovní prostory, a to na maximálně dvacet procent možné kapacity.

Rozhýbejte tělo

Mimořádná opatření schválená vládou s platností od pondělí 12. dubna, která jsou zveřejněna na webu ministerstva zdravotnictví, umožňují obnovit amatérský sport. Členové sportovních klubů, které mají formu spolku, by mohli ve skupinách po deseti trénovat v některých případech i uvnitř. Vyplývá to z právního výkladu České unie sportu (ČUS), který pro ČTK potvrdila i Národní sportovní agentura. Její představitelé ale mají zároveň informace, že se opatření ještě mohou změnit. Pouze venku by měl být od pondělka povolen neorganizovaný sport, na který se ale mohou rovněž scházet až dvacetičlenné skupiny.

Poutě jsou povoleny

Od pondělka budou povoleny i spolkové, taneční, tradiční a jim podobné akce a jiná shromáždění, slavnosti, poutě, přehlídky, ochutnávky, oslavy, pokud na nich bude venku méně než dvacet osob a uvnitř deset osob. Pro svatby či pohřby bude platit omezení na patnáct osob. Na maximálně sto osob bude omezeno i právo shromažďovací.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy