Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Velký přehled: Řidiče čekají přísnější tresty, třeba za mobil 4 body a pokuta 10 tisíc

Velký přehled: Řidiče čekají přísnější tresty, třeba za mobil 4 body a pokuta 10 tisíc
Zdroj: Profimedia.cz
změny
Ministerstvo dopravy připravuje změny v trestání prohřešků na silnicích. Za bagatelní přestupky by se mohly udělovat tresty mírnější, přísnější postihy naopak čekají piráty silnic. "Jdeme po vzoru západních zemí," říká Babišův superministr Karel Havlíček (nestr. za ANO). Novinky by mohly začít platit za dva roky, teď o nich bude jednat vláda, pak musí projít parlamentem a přes prezidenta.

Ministerstvo dopravy pracuje na velké reformě trestání řidičů za prohřešky na silnicích. Zpracovalo připomínky krajů a dalších ministerstev, teď se návrhem bude zabývat vláda.

Úpravou má projít bodový systém, zřejmě se vrátí dvoubodový přestupek. Sazby podle závažnosti přestupku by tak byly 2, 4 a 6. Oproti současným pěti sazbám jde o výrazné zjednodušení. O dva body by řidiči přišli při překročení rychlosti o více než 10 km/h a méně než 20 km/h v obci a méně než 30 km/h mimo obec.

Mírné prohřešky jako špatné parkování, porušení zákazu zastavení a stání, nerozsvícení světel nebo zapomenutí dokladů se bude trestat mírněji. Horní hranice pokuty na místě by se snížila ze 2 tisíc na 1 500 korun a bodový postih by nehrozil. "V těchto případech může policie vyřešit na místě přestupek také domluvou," uvedlo ministerstvo.

Doposud nejdelší doba zákazu řízení činila dva roky, nově by u nejzávažnějších přestupků mohli lidé o řidičák přijít až na tři roky.

Přísnější tresty pro piráty silnic

„Jdeme po vzoru západních zemí, kde v současnosti kladou větší důraz na nejčastější prohřešky, jako je nevěnování se řízení kvůli telefonování, vysoké překročení rychlosti, alkohol za volantem. Přísněji se tak postihuje záměrné porušování předpisů, kdy cílem je vyloučit tzv. piráty silnic z provozu. Bodový systém má působit preventivně a být pro řidiče srozumitelný,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček

V návrhu je také zavedení povinnosti řidiče obléct si reflexní vestu při vystoupení z auta do vozovky při nouzovém stání i v obci. Novela také výslovně zakazuje parkovat na chodníku. "Upouští se také od možnosti policie odebrat na místě řidičský průkaz osobě, která se nepodrobila povinné lékařské prohlídce," stojí na webu ministerstva.

Změnami chce resort dopravy více postihovat řidiče, kteří přestupky páchají vědomě a ohrožují ostatní účastníky silničního provozu. „Od roku 2017 se nedaří snižovat počet smrtelných obětí, ročně umře v České republice při dopravních nehodách přes 500 lidí a více než 2000 je těžce zraněno. V poslední dekádě se nám nedaří dostat na úroveň alespoň průměru Evropské unie. S 58 usmrcenými na jeden milion obyvatel patřila ČR v loňském roce 18. příčka v evropské sedmadvacítce,“ prohlásil vedoucí BESIP Tomáš Neřold.

Novela zákona by měla začít platit od 1. ledna 2022. Nejprve musí projít přes Legislativní radu vlády, potom ji bude schvalovat vláda. Jestliže k tomu dojde, projedná ji Poslanecká sněmovna a Senát, pak poputuje k podpisu prezidentovi.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy