Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

Velký přehled příjmení: Jaká jsou nejvíce používaná v Evropě?

Nejpoužívanějším příjmením je v Česku Novák.
Zdroj: profimedia.cz
Čech Jakub Marian má velmi ojedinělého koníčka. Zabývá se totiž nejčastěji používaným příjmením v Evropě a vytváří barevné mapy na základě statistik. V Česku je nejčastěji používaným příjmením Novák a ve Velké Británii dominuje Smith. Jeho mapy si všichni oblíbili.

Marian si dal na celém svém pátrání opravdu záležet. Začal u internetových zdrojů a u počítače strávil hodiny a zkoumal statistiky. Na internetu ale podle něj není vše, tak nezapomněl ani na knihy a slovníky, které jsou jistější.

„Je zábavné, že nejčastějším jménem na Slovensku je maďarský výraz pro Chorvaty,“ řekl Jakub Marian pro britský list The Independent s tím, že nejčastějším příjmením v této zemi je právě Horváth. V Polsku je nejvíce používané Nowak, v Německu pak Müller a ve Francii Martin.

Vytvořil dvě mapy, na jedné můžete vidět přehled příjmení, ta druhá objasňuje jejich původ. Nejsou to ale první mapy, které Marian zpracoval. V minulosti si dal záležet na statistice bytostí, které v Evropě nosí vánoční dárky, průměrném počtu zbraní, vypitých piv, výuce cizích jazyků a dalších.

Jeho mapy si oblíbily The Independent, The Telegraph, The Sun i americký BuzzFeed. Sám sebe označuje Marian jako lingvistu, matematika a umělce. Žije v Berlíně, kde studuje matematiku.

Související články

Další články