Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Velký přehled míst, kde si můžete v Praze zasáňkovat: Jde to i v centru

Zdroj: pixabay.com
Tipy
Zasněžená Praha láká příznivce zimních sportů. Ti mají možnost se v hlavním městě odreagovat na sáňkách, bobech, bruslích nebo běžkách i bez toho, že by porušovali vyhlášku. Na některých místech však musí využívat jen vyznačené plochy. Fanoušci sjezdového lyžování či jízdy na snowboardu ovšem v historicky cenných městských parcích svůj oblíbený sport provozovat nemohou.

“Na základě jednoho náhodného a nešťastného incidentu na Petříně se rozvířila mylná debata, že v Praze je zakázáno sáňkovat a bobovat,” říká náměstek pražského primátora pro bezpečnost a životní prostředí Petr Hlubuček (46). Debatu mezi lidmi způsobil incident, kdy městští strážníci rozehnali školku užívající si zimních radovánek, a vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka (42) na konto lyžařů na Petříně, kterým sportování také přerušila policie. “Pokud někdo lyžuje nebo snowboarduje mimo vyznačené trati, tak mám pocit, že to není v souladu se zákonem," řekl ministr pro CNN Prima News.

Městská vyhláška skutečně zakazuje lyžování, snowboard, bobování a sáňkování na řadě míst, kde se nachází zeleň patřící k historicky cenným parkům či zahradám. Pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (39) ovšem tato pravidla připadají nesmyslná a situaci chce změnit. “Vyhánění dětí ze svahu je nesmysl. Ukázalo se, že existuje jakási 20 let stará městská vyhláška, která zakazuje lyžování nebo sáňkování na určitých místech našeho města, a to například v některých částech Petřína. Ale vůbec nechápu, jak to tenkrát mohl v této podobě někdo schválit. Musíme se na to podívat,” napsal primátor na svůj Facebook a připojil fotografii, kde sjíždí kopec sněhu na Staroměstském náměstí.

{{facebookpost:<div class=„fb-post“ data-href=„https:/­/www.facebook­.com/zdenek.hrib­.primator/pos­ts/773950833214587“ data-width=„500“ data-show-text=„true“><bloc­kquote cite=„https://­www.facebook.com/zde­nek.hrib.prima­tor/posts/773950833­214587“ class=„fb-xfbml-parse-ignore“><p>Sněhové radovánky jsou v Praze vítané! ☺ Pobyt na čerstvém vzduchu nejen s dětmi je zdravý a zlepšuje náladu. Proto si…</p>Zveřejnil(a) Zdeněk Hřib – primátor Prahy dne Úterý 9. února 2021</blockqu­ote></div>}}

Lidé mohou při stávající vyhlášce ovšem využívat například trasy pro běžecké lyžování, které jsou upravovány i rolbou. Lze také bruslit po zamrzlých vodních plochách. V historicky cenných městských parcích v centru města – na Petříně, ve Stromovce a v Letenských sadech – je z důvodu ochrany zeleně vyhrazeno pro sáňkování a bobování zvláštní místo, kde nehrozí poškození zeleně a zároveň je zde díky minimu překážek vhodný terén na podobné aktivity.

„V Divoké Šárce, Hostivařském lesoparku, Kunratickém lese a dalších lokalitách jsou dnes pro zimní sporty podmínky ideální. Pouze v centru města na Petříně nebo Letenských sadech jsou pro zimní radovánky určená vyznačená místa. Ale i v centru Prahy si Pražané v těchto dnech zasáňkují,“ dodává Petr Hlubuček. Sjezdové lyžování a jízdu na snowboardu vyhláška na těchto místech však zcela zakazuje.

Kam v Praze za zimními radovánkami

  • Hostivařský lesopark
  • Letňanský lesopark
  • Divoká Šárka

Lokace s vyhrazenými místy pro sáňkování či bobování, která označují piktogramy a infocedule. Sjezdové lyžování a jízda na snowboardu jsou ale zde zcela zakázány vyhláškou:

  • Stromovka
  • Letenské sady
  • Zahrady na Petříně

Související články

Další články