Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

VELKÝ PŘEHLED: Dovolenou, auto nebo večeři s Trávníčkem prokouříte ani nemrknete

Zdroj: Profimedia.cz
velký přehled
Protikuřácký zákon, který zakazuje kouření ve veřejných prostorách a restauracích, funguje v Česku už dva roky. Evropský statistický úřad Eurostat zveřejnil informaci, že v zemích Evropské unie rapidně ubývá kuřáků, a to hlavně mezi mladými lidmi. Hůře jsou na tom ovšem země, kde majitelé restaurací tolerují kuřárny. My jsme pro vás připravili přehled toho, za jak dlouho jste schopni prokouřit luxusní dovolenou, auto nebo další věci, na které kvůli kouření musíte šetřit dlouhé měsíce.

Protikuřácký zákon platí v České republice od poloviny roku 2017. V současné době, po dvou letech, jsou podle odborníků konečně vidět pozitivní dopady na zdraví. Minulý rok zveřejnili odborníci na léčbu závislostí z Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze výsledek dotazníku mezi kuřáky, z nějž vyplývá, že počet vykouřených cigaret klesl v průměru o tři denně.

Odborníci tvrdí, že je v Česku v současné době 1,4 milionu kuřáků a sedm z deseti by rádo přestalo. Odvykání je zdlouhavý a těžký proces, a proto se také odhaduje, že úspěšnost bez odborné pomoci se pohybuje okolo 4 %. Co se týče odborné péče v různých centrech, úspěšnost pod dohledem odborníka je až 39 %.

Ze statistik vyplývá, že u lidí mladších 70 let ubylo od roku 2016 hospitalizací kvůli infarktu. Zatímco v roce 2016 skončilo v nemocnici kvůli infarktu 11 278 lidí, v roce 2018 jich bylo 10 579. U astmatu je ale výsledek mnohem razantnější.

U lidí mladších čtyřiceti let bylo v roce 2016 2 915 hospitalizovaných a o dva roky později 2 193 což znamená, že počet klesl o pětinu. Zajímavostí je, že počet kuřáků se snižuje hlavně mezi mladými lidmi.

Data z roku 2017 ukazují, že lidí mezi patnácti a devatenácti lety kouřilo 37 procent a o rok později jich bylo jen 24 procent. My jsme se proto rozhodli zjistit, kolik peněz prokouří člověk za týden, měsíc nebo rok a hlavně, co všechno by si za to mohl pořídit, když vezmeme v potaz, že průměrný kuřák vykouří 1 krabičku denně za cca 100 korun.

Za týden tak prokouříte 700 korun, což už je jeden lístek na koncert, akční letenka do Budapešti, rychlovarná konvice nebo jedna neskromná večeře v restauraci. Za měsíc prokouříte 2800 korun, což v žádném případě není zanedbatelná částka.

Za téměř tři tisíce si můžete pořídit mikrovlnku nebo oběd pro celou rodinu. Za tři měsíce utratíte už neuvěřitelných 8400 korun, což je klidně dovolená pro jednoho v Egyptě, kávovar, televize nebo noteboook.

Za 6 měsíců prokouříte 16 800, což už je suma, za kterou můžete vzít rodinu na skromnou dovolenou, koupit mobil nebo horské kolo. Za rok nekouření ušetříte 33 600 korun. Za takovou sumu si můžete koupit americkou lednici, pračku a sušičku nebo nový skútr.

Za 10 let nekouření se částka vyšplhá až na 336 000, za což si můžete dovolit pěkné auto, luxusní dovolenou pro celou rodinu nebo šest večeří s Pavlem Trávníčkem.

Související články

Další články