Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Velký pátek se pojí s mnoha tradicemi: Nesmí se prát prádlo ani pracovat na zahradě

Velký pátek je dnem půstu. Je spjatý s ukřižováním Ježíše Krista a velkou spoustou pověr. S webem Toprecepty jsme se podívali na to, jaká postní jídla se mohou podávat a jaké zvyky a tradice se s tímto dnem pojí. Věděli jste, že se nesmělo pracovat na poli? 

Během Velkého pátku se podle pověry otevírají skály a hory, které vydávají své poklady. Kromě toho se nesmělo pracovat, a to ani v hospodářství nebo na poli. Půda je totiž v tento den posvátná, protože do ní byl uložen Ježíš Kristus. Hospodyně netkaly ani nepředly. Musely také hlídat, aby tento den nikdo nic neodnesl z domácnosti, protože by jinak mohlo ubýt jmění. Nesmí se také prát prádlo, protože by bylo namáčeno do Kristovy krve. Velká moc se však připisovala koupelím.

Lidé se na Velký pátek měli jít hned po probuzení opláchnout do potoka, aby je drželo dobré zdraví. Tak směle do toho!

Co jíst na Velký pátek

Velký pátek je vrchol čtyřicetidenního půstu. Tradičně se nejedlo maso a podávala se jen jednoduchá postní jídla, a to jen v počtu jedno denně. Nejčastěji se jednalo o polévku, do které hospodyně dala vše, co doma našla. Ale pozor! Postní jídlo nemusí být nutně nudné. Postnímu vaření podle webu Toprecepty.cz vévodí polévky, kaše, různé placky, chléb, kysané zelí, kořenová zelenina a obiloviny.

Z nepřeberného množství receptů je třeba vyzdvihnout staročeskou bramboračku, hrachovou kaši s cibulkou nebo neodolatelné bramborové placky.

Velký pátek jako státní svátek

Velký pátek je od roku 2016 také státním svátkem. Obchody v tento den zůstávají otevřené, což vyplývá ze zákona. Obchodníci mají žně, Velikonoce jsou pro ně velkou příležitostí k navýšení tržeb. Velký pátek byl státním svátkem už v minulosti, v někdejším Československu. Komunistický režim jej však v roce 1951 zrušil.

Vše o Velikonocích (zvyky, tradice, recepty) ➔

Související články

Další články

Nejnovější kauzy