Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Velký návrat roušek: Povinné budou v obchodech, školách i hromadné dopravě

Velký návrat roušek: Povinné budou v obchodech, školách i hromadné dopravě
Zdroj: profimedia
koronavirus
Koronavirová opatření se od září opět zpřísňují. Povinnost nosit roušku bude znovu platit v uzavřených prostorách. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch tak rozhodl zejména kvůli začátku školního roku. Tím se totiž podle něj zvedá riziko nákazy.

„Od 1. září 2020 zavádíme plošné nošení roušek ve všech dopravních prostředcích. Povinnost bude i ve vnitřních prostorech, jako jsou obchody nebo úřady,” sdělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Dodal, že opatření je důležité především z důvodu, že začíná opět škola. Dva miliony studentů se tak opět usadí zpátky do školních lavic. Právě proto bude ochrana dýchacích cest povinná i ve školách mimo třídy. Pro školy se v úterý dopoledne představí i manuály k ochraně proti koronaivru.

Mimo jiné si lidé nasadí roušku v hromadné dopravě i uvnitř budov. Do obchodů, na poštu či na úřady vás tak bez zakrytého nosu a úst nepustí. Nepředpokládá se však, že by se povinnost nosit roušku týkala restaurací.

Stále také platí omezení hromadných akcí. Počet osob venku nesmí přesáhnout 1000, uvnitř se pak budou moci shromažďovat pouze do 500 osob.

Na jednání vládní rady pro zdravotní rizika se diskutovalo i o zkrácení karantény. „Karanténa bude zkrácena na 10 dní, a to od doby posledního kontaktu s nakaženou osobou. Hygienik to ale může nicméně prodloužit,” dodal Vojtěch.

V tuto chvíli je v České republice hlášeno 5 816 aktivních případů nakažených koronavirem, potvrzeno bylo celkem 20 012 případů. Od počátku koronavirové pandemie zemřelo 397 lidí.

Shopaholicadel popsala své zdravotní problémy: Mám záchvaty, při kterých nesmím mít v dosahu ostré předměty, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy