Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Svatba Bohuše Matuše

Nejnovější kauzy

Velké změny v EU roamingu: Dnes zlevňuje, příští rok se zruší. Kolik nás bude stát volání od moře?

Zdroj: profimedia.cz
Pro ty, kteří rádi telefonují ze zahraničí a musí být pořád mobilní, jsou tady dobré zprávy. Roaming teď zlevňuje. A příští rok už nebude vůbec! Podívejte se na nové ceníky operátorů a vše, co potřebujete vědět.

V roce 2007 bylo volání ze zahraničí v rámci EU hodně drahé Všichni jsme tak u moře byli jen "na příjmu" a žádné smskování nebo házení fotek na Facebook nehrozilo.

Operátoři navíc dostali nařízeno, kolik má co stát. A tak jedna minuta odchozího hovoru stála skoro 17 korun. A příchozí hovory byly zpoplatněné poloviční sazbou. A to se volání moc nevyplatilo. S novými informacemi ohledně roamingu přišel portál mobilmania.cz.

A nyní došlo k dalšímu poklesu cen. Od 30. dubna 2016 totiž platí, že operátoři si k domácí ceně za odchozí volání a data smí v rámci EU přičíst nanejvýš 1,65 korun za minutu a 0,65 korun k domácí ceně za odchozí SMS Takže už můžeme volat a psát SMS za mnohem méně peněz.

Ceník platný od 30. dubna jako první zveřejnil T-Mobile. Ceny jsou přesně podle uvedených euro přirážek a úsporu operátor vyčíslil na dvě třetiny. Do Evropské unie T-Mobile započítává navíc i Lichtenštejnsko, Island a Andoru.

Velký rozdíl pocítí i uživatelé Vodafonu, kteří mají tarif World roaming. Sazba se jim sníží totiž z 6,30 korun na 1,66 korun, a to je opravdu velký skok. Ušetří i lidé, kteří mají paušál a nastavený denní balíček. Vodafone do Evropské unie započítává navíc Andoru, Norsko, Lichtenštejnsko, Švýcarsko a Vatikán

Ceník operátora O2 je trochu složitější. Nový tarif se jmenuje Svět basic a je tak trochu nepochopitelný. Princip sice zůstává stejný - k domácí ceně za minutu se připočítává přirážka – ta je ale závislá na tom, jaký máte tarif.

Pokud máte tarif s volnými minutami, tak do té doby, než je všechny vyčerpáte, platíte v EU navíc 1,60 korun. Po vyčerpání volných minut se cena zvedne na 5,10 korun. O2 do zóny EU počítá navíc Norsko, Lichtenštejnsko a Island. Více informací o roamingu se dozvíte ZDE

Související články

Další články