Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Velké změny v čerpání dovolené: Na jak dlouhou máme nárok, se bude počítat úplně jinak

ráj
Zdroj: facebook.com
Novela zákona
Zákoník práce se dočká výrazné úpravy. Dovolená se už nebude vypočítávat za odpracované dny, ale hodiny. Novela, kterou už podepsal prezident, by se měla nejvíce dotknout lidí, kteří pracují v různé dny odlišnou pracovní dobu.

Vypočítávání dovolené tak, jak ho známe, se od příštího roku změní. Dny totiž nahradí počet hodin. V současnosti platí, že každý zaměstananec má ze zákona nárok na čtyři týdny dovolené. Pracovníci ve státní sféře pak mohou čerpat pět týdnů a učitelé dokonce osm. Za stávající situace jsou ale znevýhodněni ti zaměstnanci, kteří mají proměnlivou pracovní dobu.

Například barmani a kuchaři často pracují takzvaný krátký a dlouhý týden, kdy se jim v pravidelných rytmech mění pracovní dny. Naopak zaměstnanci v továrnách třeba pracují některé dny šest hodin a jiné zase dvanáct. Je tak pro ně zásadní rozdíl, jestli si vyberou dovolenou v den, kdy mají pracovat méně hodin, než v ten, kdy je čeká dvanáctihodinová směna. A právě novela zákona má brát v potaz přesný počet odpracovaných hodin.

Úprava se dotkne jen někoho

Dovolená se tedy bude udělovat na základě toho, kolik hodin zaměstnanec v týdnu odpracuje. Pro ty, kteří pracují pětkrát týdně osm hodin, se prakticky nic nemění. Platí tedy, že za 40 odpracovaných hodin týdně, bude mít zaměstnanec nárok na 160 hodin za rok, což vychází přesně na čtyři pracovní týdny. Kratší dovolenou pak budou mít lidé, kteří v zaměstnání stráví 30 hodin týdně. Čeká je totiž 120 hodin volna ročně. Ve skutečnosti si ale nepohorší, protože k čerpání dovolené spotřebují menší počet hodin.

„Změna se například dotkne zaměstnanců pracujících v různě dlouhých směnách, kdy podle dosavadní úpravy zaměstnanec 'vyčerpal' jeden den dovolené bez ohledu na to, zda ji čerpal v pracovní den, kdy měl rozvrženou směnu dlouhou čtyři hodiny nebo 10 hodin, čímž vznikaly nerovnosti,“ řekla deníku Právo Kateřina Brodská z tiskového oddělení MPSV.

Plánovat dovolenou podle délky směn

Pracovníci, kteří si vezmou volno v den, kdy mají pracovat šest hodin, si stejný počet odečtou z dovolené. To samé platí v případě, když si vezmou volno z dvanáctihodiné směny. Zaměstnanci s proměnlivou pracovní dobou si tak musí rozmyslet, kdy si dovolenou vyčerpají. Logicky jsou pro ně výhodnější kratší dny.

V případě, že bude mít pracovník nárok na 160 hodin dovolené ročně, si může vzít až 26 dní volna v ty dny, kdy má pracovat šest hodin. Naopak když by čerpal při dvanáctihodinových směnách, měl by jen 13 volných dní. Pro zaměstnance tak bude lepší přizpůsobit dovolenou pracovní době.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy