Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Velké rozvolňování proticovidových opatření: Co vše se mění?

Rozvolňování v Česku: Konec karantény a delší izolace
Zdroj: Profimedia
CO SE MĚNÍ?

Hygienici ode dneška nebudou posílat do karantény lidi po rizikovém kontaktu s nakaženým koronavirem. Naopak déle si doma pobudou ti, kteří mají pozitivní test. Izolace byla prodloužena na sedm dní z dosavadních pěti. Změnil se metodický pokyn hlavní hygieničky pro krajské hygienické stanice. Končí také trasování kontaktů nakažených hygienickými stanicemi. Uvedla to ČTK.

V uplynulém týdnu se naposledy testovali školáci a pracovníci, podle ministerstva zdravotnictví tak jde o další zmírňování protiepidemických opatření, které má postupně vést ke stejnému přístupu k nákaze koronavirem jako k ostatním respiračním nemocem.

Izolace u lidí bez příznaků bude podle pokynu končit automaticky po sedmi dnech, u lidí s příznaky pak dva dny po jejich skončení a zároveň musí trvat nejméně sedm dní. Lidé, kteří budou mít opakovaně pozitivní PCR test za kratší dobu než 30 dní, do izolace nebudou muset.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce, aby nejpozději 1. dubna skončila téměř všechna protikoronavirová opatření. Respirátory by mohly být povinné v menší míře než dosud, sám by je zachoval minimálně ve veřejné dopravě. Na jednání vlády chce příští týden předložit návrh postupného uvolňování opatření. Přál by si, aby lidé mohli v polovině dubna prožít Velikonoce tak, jako byli zvyklí před před pandemií, uvedla ČTK.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy