Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Velké rozvolnění je za rohem: Kdy se Čechům otevřou obchody

Velké rozvolnění je za rohem: Kdy se Čechům otevřou obchody
Zdroj: Martin Procházka/eXtra.cz
Rozvolnění

Zbytek obchodů, trhů a vybrané služby vláda za pokračující příznivé epidemické situace uvolní od 3. května. Schválila to dnes vláda, uvedl na twitteru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Vláda bude uvolňovat obchody a služby postupně na základě počtu nakažených na 100.000 obyvatel. Nutné bude dosáhnout stovky infikovaných na 100.000 obyvatel, nyní počet podle Havlíčka činí 177. Kabinet bude vždy v pondělí upřesňovat pravidla, za kterých od dalšího týdne rozvolnění bude možné, ve čtvrtek to poté bude potvrzovat.

Vybrané služby spojené s péčí o tělo, péčí o zvířata nebo lázeňskou zdravotní péčí budou moci znovu začít podle Havlíčka fungovat za přísných hygienických pravidel. Vláda jejich provoz umožní bez ohledu na počet nakažených. Podmínkou však bude, prokázat se u vstupu antigenním nebo PCR testem. Havlíček doplnil, že vláda současně pokračuje v uvolňování školek a škol.

Možná dojde i na kulturu

V krajích, ve kterých nebudou počty nově nakažených nemocí covid-19 více než 100 osob na 100.000 obyvatel, by se od 3. května mohla otevřít také muzea, galerie a památky. Nebudou se ale moci konat skupinové prohlídky. Vyplývá to z tabulky, kterou pro rozvolňování připravila vláda.

Tvoří ji šest balíčků s uvedením oblastí, kterých by se postupně mělo rozvolňování opatření týkat. Určující bude počet nakažených. Uvolnění bude vláda upřesňovat vždy v pondělí, ve čtvrtek potvrzovat. Galerie, muzea a památky jsou ve druhém ze šesti balíčků.

Ve třetím balíčku žádné kulturní instituce nejsou, ve čtvrtém se počítá s možným otevřením divadel a koncertů pod širým nebem s přísným hygienickým režimem a pokud bude počet nově nakažených pod 75 na 100.000 obyvatel. Čtvrtý balíček také uvádí, že ve stejném režimu by se mohly otevřít hrady a zámky. Čtvrtý balíček ale zatím neuvádí možný termín, od kterého by se oblasti v něm uvedené mohly začít zpřístupňovat.

Muzea, galerie a další kulturní instituce jsou kvůli opatřením proti šíření nemoci covid-19 v ČR uzavřená znovu od 27. prosince. Divadla a kina jsou uzavřená ještě déle. Od 12. dubna se mohly otevřít venkovní expozice či třeba zahrady a parky spojené s památkami.

Radka Kašpárka ničily výbuchy vzteku i alkoholismus. Pracovat se mnou bylo peklo, přiznává. Odnesl to i soutěžící MasterChefa

Související články

Další články

Nejnovější kauzy