Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Velké obavy: Opatření proti koronaviru s námi zůstanou až 15 let, tvrdí odborníci

Velké obavy: Opatření proti koronaviru s námi zůstanou až 15 let, tvrdí odborníci
Zdroj: pixabay.com, koláž eXtra.cz
koronavirus

Island, jedna z prvních zemí na světě, která zrušila všechna omezení proti nemoci Covid-19 pro očkované, může podle jednoho ze svých hlavních lékařských odborníků udržet nedávno znovuzavedené kontroly až po dobu patnácti let.

Navzdory tomu, že drtivá většina dospělé populace Islandu byla očkována, hlavní epidemiolog Thorolfur Gudnason uvedl, že nemůže vyloučit opětovné zavedení omezení kvůli nemoci Covid-19 na mnoho dalších let. Island byl přitom jednou z prvních zemí na světě, která zrušila veškerá koronavirová omezení pro očkované turisty. Dobu, po kterou by mohla opatření zůstat v platnosti, odhadují tamní odborníci až na hrozivých 15 let.

Jeho komentáře přicházejí uprostřed rychlého vzestupu kmene delta. Velkou část nových infekcí tvoří plně očkovaní. "Může se to stát, nikdo neví, co přinese budoucnost," řekl Gudnason místním novinám Morgunbladid. "To je to, co jsme celou dobu říkali, že v tom není žádná předvídatelnost," dodal epidemiolog.

26. června se islandské úřady rozhodly odstranit všechna domácí omezení a média po celém světě Island oslavovala jako zemi, která porazila koronavirus. V té době nebyl několik týdnů registrován ani jeden případ Covid-19 a od prosince loňského roku nedošlo k žádnému úmrtí.

Současně byla očkována velká většina dospělé populace Islandu. U lidí starších 50 let se tento podíl blíží 100 procentům. Přesto země od té doby zaznamenala rychlý nárůst infekcí mutací delta a velká část z nich se týká plně očkovaných. Minulý týden se šíření infekce dostalo na dosud nejvyšší úroveň, a to 131 případů denně.

Nová vlna infekcí donutila islandské úřady znovu zavést omezení, jako je povinné nošení roušek uvnitř budov. Země s 330 000 obyvateli zaznamenala do nynějška na 7700 nakažených a 30 mrtvých.

Začalo to nemravným dopisováním, skončilo stalkingem. Známého dýdžeje pronásleduje posedlá fanynka. Vyhrožuje i jeho partnerce

Související články

Další články

Nejnovější kauzy