Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Velké nebezpečí: Na Česko se žene krutá bouře Ellen, už stačila zpustošit Irsko

Velké nebezpečí: Na Česko se žene krutá bouře Ellen, už stačila zpustošit Irsko
Zdroj: Pixabay
+ Další 4 fotografie
počasí
Aby letošních šílených bouří a dešťů nebylo málo, žene se na Česko bouře Ellen. Ta už nadělala obrovskou paseku v Irsku, když za sebou nechala vyvrácené stromy, poškozené domy a zhruba 200 tisíc domácností a podniků zůstalo bez elektřiny. Na situaci, která nás čeká, jsme se zeptali meteoroložky Dagmar Honsové. Udeří už v sobotu.

I když se zdálo, že co se týče počasí, bude srpen nejklidnější měsíc, není tomu tak. V irském městě Cork se nachází maják Roches Point, kde tamní meteorologové zaznamenali opravdu velmi silný vichr, který v nárazech dosahoval rychlosti až 143 km/h. Bouře Ellen zasáhla Irsko v obrovské síle už ve středu večer a řádila až do noci.

Bouře za sebou nechala vyvrácené stromy, které zkomplikovaly dopravu, strhávala střechy a téměř 200 tisíc domácností a podniků se podle energetické společnosti ESB Networks ocitlo bez elektrického proudu, uvedli to na svém Twitteru.

Vítr může nahrát vzniku supercel

Meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu nám prozradila, že se bouře Ellen pomalu přesouvá nad Norské moře a v sobotu by měla udeřit u nás v Česku.

"Počasí v Česku začne ovlivňovat studená fronta spojená s touto bouří, která bude postupovat dále k severovýchodu nad Norské moře, během soboty. Postoupí do tropického vzduchu a přinese ojediněle i silné bouřky doprovázené nebezpečnými meteorologickými jevy – přívalovým deštěm, krupobitím a silnými nárazy větru. Očekáváme i silný střih větru o rychlosti až 20 m/s, což bude nahrávat i vzniku supercel," varuje Honsová.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy