Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Hospodští táhnou do boje: Vzpoura v Praze, Teplicích, Ostravě i dalších městech, zavírat se nebude!

Hospodští táhnou do boje: Vzpoura v Praze, Teplicích, Ostravě i dalších městech, zavírat se nebude!
Zdroj:
Restaurace
Stravovací podniky nadále trpí vládními nařízeními a sotva se mohly trochu nadechnout, už musí ohnout hřbet před dalšími opatřeními. Pro mnohé restaurace a hospody tak šlo o poslední kapku a nezbyla jim jiná možnost, než se vzbouřit a dát najevo svůj nesouhlas. Proto dnes nechá řada podniků otevřeno do 22 hodin a na protest vyvěsí státní vlajku České republiky. K výzvě pivovaru Malý Janek se po Ostravě nyní připojila i většina podniků z Teplic. Pozadu nezůstává ani Praha, otevřeno bude mít například tankovna U Zlatého Jelena na Smíchově.

Majitelé stravovacích podniků se ve středu večer spojili, aby dali najevo svůj nesouhlas s vládními opatřeními. Podle vlády mají zavírat už ve 20:00, řada podniků ale zůstane pro svou klientelu otevřená. Výzva pivovaru Malý Janek neobešla ani Prahu, v osm nezavře například ani tankovna U Zlatého Jelena, která se nachází na Smíchově.

„Dneska budeme s lidmi, dokud s námi budou chtít být,“ vysvětlil pro eXtra.cz provozní tankovny Oldřich Tlustý, který komunikuje s pivovarem, jenž dal výzvě vzniknout. Doplnil, že stejně jako ostatní podniky, které zůstanou po osmé hodině večerní otevřené, vyvěsí státní vlajku.

„Motivací není ani tak ten kšeft samotný, ale hlavně je to upozornění na to, co se tady děje. Už se to dostalo přes mez, už je to moc,“ řekl a dodal, že z úst politiků dle jeho slov vychází nesmysl za nesmyslem. „My teď žijeme ze dne na den,“ popsal situaci.

Řádná kompenzace

Stejně jako další majitelé stravovacích podniků, i pan Tlustý si myslí, že v případě opětovného zavření by měla od státu přijít alespoň dostatečná podpora. „Stačí se podívat za hranice do Německa, kde vláda standardně dává provozovatelům 75%, to už si dokážu představit, že je adekvátní k těm našim zavřeným provozům. My ještě nemáme ani tu jejich druhou vlnu proplacenou, z první vlny nemáme ani odpověď na covid ubytování. Vláda v podstatě do médií jen říká, že nám pomáhá, ale realita je jiná,“ doplnil.

S panem Oldřichem jsme mluvili krátce po sedmé hodině večerní a v jeho podniku tou dobou přetlak lidí nebyl. „Jsou tam asi tři obsazené stoly, pár lidí sedí u výčepu, ale je tam klid,“ popsal situaci ve svém zařízení.

Jasný vzkaz

"My, majitelé níže jmenovaných restaurací z Teplic a okolí, nesouhlasíme s nesystémovými opatřeními vlády omezujícími provoz restaurací. Přestože dodržujeme veškerá hygienická opatření, jsme bez jakýchkoliv podložených důkazů označováni za jednoho z hlavních viníků zhoršujícího se stavu epidemie. Stali jsme se ‚obětním beránkem‘ chaotických rozhodnutí naší vlády," stěžují si teplické restaurace na sociálních sítích.

Chtějí táhnout za jeden provaz

Nejnovější vládní nařízení tak bylo pro mnohé podniky poslední kapkou a rozhodly se proti jednání státu protestovat. "Ode dneška své provozy ve 20:00 nezavřeme a vyvěsíme státní vlajku České republiky," stojí v prohlášení teplických gastronomických podniků. Ty se tak přidaly k výzvě, kterou v uplynulých dnech založil pivovar Malý Janek v Jincích.

"Už bylo na čase. My jsme se tady v Teplicích domluvili skoro všichni restauratéři a věříme v to, že to začne mít sílu a že se budou domlouvat i podniky z jiných měst a krajů. Věřím, že se v tuhle chvíli přestaneme vnímat jako konkurence, spojíme se a budeme táhnout za jeden provaz," uvedla pro eXtra.cz zástupkyně teplického Pivovaru Monopol, který se do výzvy zapojil, stejně jako řada dalších podniků.

Nechtějí nikoho ohrozit

Restauratérům je hlavním trnem v oku zkrácení zavírací doby ze 22 hodin na 20. Řada podniků totiž začíná provoz až odpoledne a nevyplatí se jim mít otevřeno na pár hodin. "Navíc nevěříme, že ty dvě hodiny mohou ovlivnit množství nakažených. Ti lidé, co přijdou v šest nebo v sedm jsou ve většině ti samí, co tu sedí i v devět," vysvětlila zástupkyně pivovaru, který se účastní výzvy.

Zároveň ale zdůraznila, že protestující restauratéři rozhodně nechtějí nikoho ohrozit. "Jsme ochotní vládu poslechnout, když řeknou, že nás musí zavřít, protože jdou čísla nahoru. Od státu pak ale musí přijít nějaké kompenzace, jako je to v Německu nebo třeba v Rakousku. U nás je ale podpora téměř nulová a už se to nedá vydržet," zlobí se zástupkyně pivovaru.

Vláda jedná chaoticky

Protestující podniky také po vládě požadují smysluplné a transparentní jednání. "Postrádáme jakoukoliv koncepci, jedeme v systému brzda – plyn a naše budoucnost je nejistá. Pomalu ale jistě tato chaotická nařízení naše živnosti likvidují. Systém podpory sice zachrání na čas pracovní místa, ale v dlouhodobém horizontu je udržitelnost našeho podnikání nemožná," varují teplické restaurace na Facebooku.

Do výzvy se jenom v Teplicích zapojilo 18 provozovatelů s 23 restauracemi a další se přidávají. Kromě Teplic vyhlásila účast v protestu i řada podniků v Ostravě. Restauratéři bijí na poplach už několik měsíců, jelikož koronavirus zasáhl gastronomii nejvíc za všech sektorů. Některé předpovědi varují, že do příštího roku zkrachuje více než polovina podniků.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy