Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Velká výstraha: Tornáda se nedají vyloučit, extrémní nebezpečí hrozí 4 krajům

Velká výstraha: Tornáda se nedají vyloučit, extrémní nebezpečí hrozí 4 krajům
Zdroj: Profimedia
Výstraha

Do Česka ve čtvrtek odpoledne dorazí bouřky a Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydává jednu výstrahu za druhou. Nově meteorologové varovali před extrémně silnými bouřkami. Ty by měly zasáhnout Jihočeský, Královéhradecký a Pardubický kraj, a také kraj Vysočina. ČHMÚ zároveň varoval před vznikem supercel, které mohou v krajních případech přerůst v tornádo. 

Na čtyři kraje dnes podle meteorologů udeří extrémně silné bouřky. Výstraha platí pro Vysočinu, Jihočeský, Královéhradecký a Pardubický kraj. "Nelze vyloučit ojedinělý výskyt extrémně silných bouřek s přívalovými srážkami kolem 60 mm, velkými kroupami a nárazy větru kolem 100 km/h," uvádí ČHMÚ.

Hrozí supercely

Lokálně se očekává přívalový déšť s intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt, možností zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo i jejich zanesení unášeným materiálem. "Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě," upozorňuje ústav.

Meteorologové zároveň varují před supercelárními bouřemi. Z jedné před nedávnem vzniklo tornádo, které zpustošilo jižní Moravu. "Podmínky pro vznik supercel určitě budou. Upravili jsme výstrahu, zvýšili jsme stupeň nebezpečí na extrémní v pásu od jižních Čech přes Vysočinu po východní Čechy. Tam budou podmínky nejhorší," řekli Novinkám meteorologové z ČHMÚ.

Pravděpodobnost tornáda je malá

Nemůžeme vyloučit vznik tornáda. Podmínky pro vznik supercel jsou, ale nemůžeme předpovědět, zda se tornádo v nějaké supercele vytvoří. V USA se uvádí, že pravděpodobnost, že ze supercely vznikne tornádo, je kolem 20 procent. Ale počítají se do toho i slabá tornáda,“ uvedl ústav s tím, že není třeba propadat panice.

Zároveň ale meteorologové radí nevyjíždět, v případě nutnosti jízdy snížit rychlost a jet velmi opatrně. Kromě toho by lidé v dotyčných oblastech měli zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty.

Veronica Biasiol o Survivoru: Těžké to je pro obě strany, po Báře se mi stýská už teď, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy