Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Velká voda může v týdnu ještě přijít, sucho je zažehnáno, říká meteoroložka

Velká voda může v týdnu ještě přijít, sucho je zažehnáno, říká meteoroložka
Zdroj: pixabay
+ Dalších 13 fotografií
extrémní počasí
Poslední dny sužují oblasti v Česku ničivé povodně. Nedělní dopoledne bylo v Česku místy ve znamení extrémně silných bouřek – na Vysočině a ve Středočeském kraji se seřadily bouřky za sebe a postupovaly pouze velmi pomalu, a tak se znovu vylila koryta řek. Meteoroložka Dagmar Honsová pro redakci eXtra.cz popsala, co za extrémním počasím stojí a zda ještě Česko velká voda potrápí.

Přívalové deště a bouřky sužují Českou republiku už od soboty. V neděli však bouře udeřily mnohem silněji. Nejhůř na tom je Středočeský, Pardubický, Olomoucký, Jihomoravský a Zlínský kraj a Vysočina. Nejhorší situace byla pravděpodobně na Svitavsku.

Co extrémní počasí způsobilo, zodpověděla meteoroložka Dagmar Honsová "Současné tzv. bleskové povodně vyvolala cyklonální jihovýchodní až východní synoptická situace, kdy k nám od východu proudil teplý a vlhký vzduch, ve kterém se tvořila četná bouřková oblačnost," vysvětlila.

Zasažené Kolínsko

"Na Vysočině a ve Středočeském kraji se seřadily bouřky za sebe a postupovaly pouze velmi pomalu nebo nevydržely stát na místě, hovoříme o tzv. train efektu, kdy na Kolínsku na stanici Konárovice spadlo za 3 hodiny 120 mm srážek." To je číslo srovnatelné z bleskových povodní z 24. června 2009, kdy tehdy na Novojičínsku v Bělotíně spadlo 124 mm za 3 hodiny.

"Celkem za víkend na Kolínsku na stanici Konárovice spadlo celkem 151 mm, což je více než dvojnásobek červnového normálu. Na mnohých stanicích ve Středočeském kraji a na Vysočině napršelo až 70 mm, což je červnový normál," popsala meteoroložka.

Povodně se mohou vrátit

Máme se ještě ničivých povodní v tomto týdnu obávat? Podle Dagmar Honsové se od čtvrtka opět objeví bouřky. Do té doby by měl být relativně klid. "Nyní se bude situace do středy uklidňovat. Srážky a bouřky očekáváme pouze ojediněle. Ve čtvrtek ale hrozí srážky a bouřky na většině území. Vzhledem k nasycenosti půdy vodou tak opět není vyloučeno, že se budeme setkávat s velkou vodou," varuje.

Konec sucha?

Podle meteoroložky je sucho v Česku zažehnáno."Rozhodně meteorologické, zemědělské i hydrologické sucho je zažehnáno. Uvidíme, co ukáží vrty podzemních vod, ale i jejich hladina by po těchto extrémních srážkách mohla růst," doplnila.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy