Trendy tagy Andrea Verešová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Velká úleva: Od čtvrtka budeme ve třetím stupni, otevřou se obchody, kadeřnictví i hospody

Zdroj: Pixabay
+ Další fotografie
systém PES
Na mimořádném jednání vlády se rozhodlo, že se od čtvrtka Česko přesune ze čtvrtého stupně do třetího. To znamená, že se od tohoto dne otevřou všechny obchody a budou znovu spuštěny veškeré služby, otevřou se také hospody, bary a restaurace. Bude nutné dodržet nastavená pravidla a bezpečnostní opatření.

Vláda v neděli ráno rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření, země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do třetího stupně rizika. S omezeními se budou moci otevřít obchody, služby i restaurace. Řekl to na brífinku ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Znamená to například znovuotevření restaurací, všech obchodů i provozoven služeb nebo zrušení omezení volného pohybu osob v nočních hodinách. Venku by se mohlo scházet až 50 lidí místo současných šesti, skončit by měl i zákaz konzumace alkoholu na veřejně přístupných místech.

Co se otevře?

Stravovací zařízení budou moci být v provozu od 06:00 do 22:00. Obsluhovat bude možné jen usazené hosty, u jednoho stolu budou moci sedět nejvýše čtyři lidé. Podniky budou smět naplnit kapacitu na 50 procent.

Ve službách stejně jako v dalších provozech bude platit omezení jeden klient na 15 metrů čtverečních provozní plochy. Děti do 15 let by se neměly do počtu zákazníků započítávat. Lidé budou muset zároveň dodržovat dvoumetrové odstupy, a to i v čekárnách. Personál bude muset používat roušku či respirátor. Vláda nenařídila dvojitou ochranu obličeje, tedy současné použití štítu.

Od příštího týdne také padá zákaz otevření obchodů v neděli. Případné další rozvolnění se nebude týkat škol. Ministerstvo školství tento týden oznámilo, že školy budou od pondělí fungovat v režimu podle současného čtvrtého stupně protiepidemického systému.

obchodech i nákupních centrech bude muset mít zákazník pro sebe na nákup 15 metrů čtverečních provozní plochy. V nákupních centrech se budou moci otevřít stravovací zóny, restaurace v nich budou smět vydávat jídlo přes okénko pouze s sebou. Zůstanou uzavřené dětské koutky. Zkoušené oděvy ani obuv nebudou muset být 24 hodin v izolaci.

Naopak povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorech a ve vybraných veřejných místech zůstává. Opatření budou dál platná pro celou zemi.

Index protiepidemického systému PES dnes zůstal sedmý den v řadě na 57 bodech ze sta, což vládě umožnilo rozhodnout o přechodu ze současného čtvrtého na třetí stupeň epidemické pohotovosti.

Související články

Další články