Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Velká tajemství Vladimíra Menšíka. Přejmenoval se a udělal se o pět let starší. Proč začal znovu pít?

Vladimír Menšík: Přejmenoval se a udělal se starší. Proč začal znovu pít?
Zdroj: Se souhlasem Česká televize
+ Dalších 8 fotografií
VÝROČÍ NAROZENÍ

Legendární herec, bavič a vypravěč Vladimír Menšík by dnes oslavil 92. narozeniny. Je tomu však už třiatřicet let, co odešel do hereckého nebe. Lidi kolem sebe bavil až do poslední chvíle, ovšem nakonec podlehl dlouhodobým zdravotním problémům. Boj sváděl i s démonem jménem alkohol.

Věděli jste, že český herec Vladimír Menšík se vůbec nejmenoval Vladimír, ale Vladislav? Přejmenovat se prý nechal na radu E. F. Buriana. Zajímavé je to i s Menšíkovým rokem narození. Na svět totiž přišel v roce 1929, postupně si ale všechny dokumenty předělal na rok 1924. K tomu ho namotivovala úřednice, která mu při vystavování občanského průkazu ledabyle napsala devítku, ta však vypadala jako čtyřka.

Filmové role Vladimíra Menšíka

Kamarádi se ho ptali, proč chce zestárnout o pět let, Menšík ale odpověděl jasně, že chtěl jít dříve do důchodu a vůbec ho netížilo, že v datech udělal pořádný nepořádek. Ovšem kolem Menšíka bylo veselo tak nějak pořád. Zajímavá je také historka, jak získal titul národního umělce. Prezidentu Gustávu Husákovi se totiž zdálo, že na seznamu oceněných není nikdo populární a oblíbený, a tak ho tam osobně dopsal, protože se mu Menšík líbil v televizním Silvestru.

Legendární herec sice nepropadl kouzlu divadla, ale naplno propadl filmovému světu. První velká role přišla ve snímku Dědeček automobil. Pak si zahrál v mnoha pohádkách – Tři oříšky pro Popelku, Princové jsou na draka nebo Princ a Večernice. Zářil i v seriálech, jako jsou Arabela, Létající Čestmír, Bakaláři nebo Žena za pultem. Lidé si ho oblíbili snad v každém snímku včetně Což takhle dát si špenát, Jak utopit dr. Mráčka nebo Dobří holubi se vracejí.

Do každé role se vžil naplno a vzal všechno, co mu přišlo pod ruku. Byl i velmi talentovaným a vtipným vypravěčem, takže byl často hostem estrád či silvestrovských show. Pracovně byl velmi vytížený, protože chtěl uživit svou velmi početnou rodinu. S první manželkou Věrou měl dvě děti – syna Petra a dceru Vladimíru. Z druhého manželství s Olgou měl syna Jana a dceru Martinu, která se jako jediná vydala v otcových šlépějích.

Vladimír Menšík propadl alkoholu

Legendární herec měl ale také svoje neřesti. V sedmi letech začal s kouřením a v dospělosti vykouřil dokonce osmdesát cigaret denně. Jenže od dětství trpěl astmatem, které se mu celý život zhoršovalo. Ovšem to mu nezabránilo v tom, aby začal i pít. Pod vlivem alkoholu byl však vždy velmi veselý a pozitivně naladěný.

Když se dostal k filmu, kde se točilo o alkoholu, ztvárnil vlastně sám sebe. Kvůli nadměrnému pití byl i barvoslepý, nedokázal s tím ale přestat. Každý den si sliboval, že skončí, jenže takový den nikdy nepřišel, a tak skončil v protialkoholní léčebně.

Tři nebo čtyři roky zvládl být bez pití, pak ale začal užívat nové léky na astma, které v sobě obsahovaly alkohol, a jeho problém byl zase zpátky. Na konci života užíval spoustu prášků a zároveň trávil mnoho času na nemocničním lůžku. On však utíkal a životospráva mu pořád nic neříkala. Zkrátka miloval život a chtěl ho žít naplno.

Na co zemřel Vladimír Menšík?

Vladimír Menšík odešel do hereckého nebe 29. května roku 1988 ve svých osmapadesáti letech. Na konci života ho trápily problémy se žaludkem, zhoršující se astma a ve formě už nebylo ani jeho srdce. Na kolena ho nakonec dostal prasklý vřed, na který ho upozorňovala jeho osobní lékařka.

„Nechal po sobě úsměv. Jen se řekne Menšík – a lidé se smějí. Je to lepší, než kdyby tady byl sto let a nezbylo po něm nic,“ uvedl na konto oblíbeného kolegy herec Jiří Sovák.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy