Trendy tagy Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami

Nejnovější kauzy

Velká lidská tragédie v Domově pro seniory ve Vrchlabí: Umírání nezabránila ani první dávka vakcín

Zdroj: profimedia.cz
vyjádření
Vrchlabský domov pro seniory zažívá peklo. Za poslední týdny tam zemřelo 30 klientů. Stalo se tak poté, co se v domově rozšířila nákaza covid-19, čemuž podle tamní ředitelky Soni Maškové senioři podlehli. Zdůraznila, že rozhodně nešlo o to, že by důchodci podlehli vedlejším účinkům po očkování. Mezi zemřelými sice očkovaní byli, jenže neměli dostatek času na získání imunity...

Po internetu se začaly šířit spekulace o tom, že se v Domově pro seniory ve Vrchlabí začalo umírat krátce po očkování na covid-19. Tyto povídačky vyvrátila ředitelka ústavu Soňa Mašková, která vysvětlila celou situaci v domově a také, jak se to celé semlelo. Očkování sice v domově proběhlo, ale za smrt klientů nijak nemůže.

„V poslední době probíhají na sociálních sítích různé diskuze týkající se očkování a úmrtí klientů v Domově pro seniory Vrchlabí. Dovolte mi, abych se k tomuto tématu vyjádřila danými fakty. Většina zaměstnanců a klientů souhlasila s očkováním proti covid-19. Kdo nechtěl být očkován, tak buď z vlastní vůle, nebo očkování nedoporučil jeho lékař. Týden před prvním očkováním, které proběhlo 13. 1. 2021, se v jedné z budov našeho zařízení začala šířit nákaza covid-19. Klienti z této části zařízení očkováni nebyli,“ vyjádřila se v příspěvku na Facebooku Mašková.

Ředitelka pak pokračovala tím, že během očkování klientů a personálu z druhé budovy žádné komplikace nenastaly. „Reakce na očkování byly přiměřené, v žádném případě nedošlo u nikoho k úmrtí,“ zdůraznila ředitelka.

Připomněla také fakt, se kterým přišli odborníci, že první dávka očkování nákaze koronavirem nijak nezabrání a na získání imunity je potřeba delší doba. Člověk se stane z 95 % imunní až týden po druhé dávce očkování, jak uvedla Mašková. Dodala, že nákaza už v domově probíhala a během krátké doby se nakazilo mnoho klientů i zaměstnanců.

Britská mutace na Královéhradecku

Mašková se vyjádřila i k tomu, že je nemoc opravdu zákeřná a člověk nikdy neví, jaké škody natropí. Odkázala pak na zjištění, že se v Královéhradeckém kraji od ledna šíří britská mutace koronaviru, která je ještě zákeřnější než původní kmen viru.

„Chtěla bych připomenout, že senioři v našem domově jsou lidé, kteří z důvodu zhoršeného zdravotního i psychického stavu ztrácejí soběstačnost a potřebují 24hodinovou péči. Je mi moc líto a stejně tak všem našim zaměstnancům, že tři desítky našich klientů nezvládly boj s touto nemocí. Byli to lidé očkovaní i neočkovaní a měli podobné vážné příznaky nemoci,“ vylíčila ředitelka.

V domově pak 3. února proběhla druhá vlna očkování, i po ní měli podle slov Maškové někteří klienti nežádoucí reakce. Ale nedošlo k žádnému úmrtí. „V průběhu očkování žádné problémy nebyly, úmrtí klientů nastala až po nákaze koronavirem,“ zopakovala. V závěru vyjádření pak poděkovala všem dobrovolníkům, kteří chtěli domovu pro seniory pomoci.

Povinné testování personálu

V současné době není možné povinně testovat pracovníky domovů pro seniory. Rozhodl tak soud, opatření k 10. březnu zrušil a ministerstvo zdravotnictví teď má nějaký čas pro úpravu tohoto opatření a jeho odůvodnění. Povinné testování by mělo pak skončit s nouzovým stavem, který zatím trvá do 28. února.

Celé vyjádření ředitelky Soni Maškové si můžete přečíst níže.

Související články

Další články