Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Horoskop Zábava Výměna manželek Lucie Vondráčková (zpěvačka)

Nejnovější kauzy

Velká bolest Oldřicha Nového: Kvůli lásce skončil v koncentráku a za války mu prý zemřel syn

Skvělý herec a velká osobnost Oldřich Nový by se dnes dožil 119 let.
+ Dalších 5 fotografií
Hvězda prvorepublikového filmu, herec, zpěvák, režisér, pedagog a dramatik Oldřich Nový, by dnes oslavil 119 let. Třebaže jej z černobílých snímků známe jako šaramantního elegána a neodolatelného sebevědomého milovníka, v soukromí prožíval velkou bolest. A za lásku málem zaplatil životem.

Divadlo Oldřich Nový miloval již od útlého věku. Nejprve se ale musel na otcovo přání vyučit typografickému řemeslu, až poté mohl nastoupit do prvního angažmá v karlínském Varieté. Jeho láskou byly zejména hudební komedie, byl rovněž uznávanou operetní osobností.

Díky filmu se stal velkou hereckou hvězdou. Svůj talent propůjčil rolím ve více než čtyřiceti snímcích, z nichž řada se těší zájmu diváků dodnes. Jsou mezi nimi filmy jako Kristián, Eva tropí hlouposti, Hotel Modrá hvězda, Pytlákova schovanka či Světáci.

Náručí slavného milovníka procházely ty nejkrásnější prvorepublikové herečky, a u nohou mu ležely davy fanynek. Přesto se na Nového neprovalila žádná milostná aféra a on zůstal věrný své ženě, Židovce Alici Wienerové.

Alici si herec bral zprvu jen z rozumu. Její otec byl totiž bohatý bankéř a Novému na oplátku za sňatek s jeho dcerou poskytl finance na provoz jeho divadla. Ze svazku z vypočítavosti ale nakonec vznikla velká láska a ačkoliv byl oficiálně vyzván, aby se s ní kvůli jejímu původu rozvedl, nikdy tak neudělal. Kdyby tak učinil, podepsal by jí tak jistou smrt v koncentračním táboře. To ale ještě netušil, že tam skončí oba.

Manželé byli deportováni do tábora pro tzv. míšence, tedy páry ze smíšených manželství. Alici poté odvezli do Terezína, Oldřicha do Hagiboru a následně do Osterode. O hercovu dceru Janu, o jejíž matce se nic neví, se mezitím starali jeho známí. Ještě jeden otazník se vznáší nad dítětem, které měla údajně Alice během války tajně porodit. Aby se nikdo nedozvěděl, že má židovský původ, údajně nerodila v nemocnici. Chlapeček, který byl velmi slabý, ale prý bez lékařské péče zemřel.

Ačkoliv oba manželé hrůzy koncentračního tábora přežili, Alice přišla o půlku rodiny a kvůli dlouhodobému stresu trpěla závažnými psychickými problémy. V roce 1967 zemřela a Nový se z jejího odchodu nikdy nevzpamatoval. Jedinou radost nacházel ve společnosti známých. V posledních letech svého života už neopouštěl svůj byt v centru Prahy, kde jej směla navštěvovat jen dcera a přátelé. Do hereckého nebe odešel 15. března roku 1983.

Mohlo by vás zajímat

Další články