Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Velikonoce se blíží: Vyzkoušejte beránka, mazanec či jidáše podle osvědčených receptů

Velikonoční beránek patří neodmyslitelně k Velikonocům.
Zdroj: Se svolením: Toprecepty.cz (RubyRom) / Pixabay
+ Další 4 fotografie
Velikonoce

Velikonoce jsou pohyblivé svátky, což znamená, že každý rok probíhají v jinou dobu. Připadají vždy na neděli, která následuje po prvním jarním úplňku (tj. po 21. březnu). Křesťané si o Velikonocích připomínají ukřižování a vzkříšení Ježíše. Končí střídmé postní období, které začalo po masopustu. A co se týče tradic – v těchto dnech se spojují některé křesťanské a pohanské svátky a s tím souvisí i příprava a vaření některých pokrmů a pečení oblíbeného pečiva. Pojďme si ve spolupráci s webem Toprecepty.cz představit nejlepší recepty na velikonoční jidáše, mazance a beránky.

Velikonoční jidáše

K Zelenému čtvrtku se váže pečení tradičních jidášů s medem. Toto pečivo údajně pomáhalo chránit lidem zdraví, ať už před uštknutím od jedovatého hada nebo třeba od bolestí v krku v následujícím roce. Jidáše se pečou z podobného kynutého těsta, jako se peče vánočka nebo mazance. Toto těsto je „lepší“, což znamená, že je tučnější a po upečení velmi chutné.

Recept na jidáše

Nejprve necháme vzejít kvásek z droždí, vlažného mléka, mouky a cukru. Díky zvlášť připravenému kvásku bude tučnější těsto lépe a rychleji kynout. Do mísy připravíme ostatní suroviny a společně s kváskem vypracujeme hladké a jemné těsto. Na vypracování si dáme záležet.

Z tvárného a pružného těsta na jidáše tvarujeme pletence a pletýnky ve tvaru stočeného „provazu“. Provaz symbolizuje smrt Jidáše, který Ježíše zradil polibkem a tím umožnil jeho zatčení, poté se sám zoufale oběsil. Z těsta tvoříme i jiné „optimističtější“ tvary, můžeme zkusit uzlíky, copánky, miminka, housenky, šneky, holubičky a jiná zvířátka. Těsto po vytvarování necháme krátce dokynout a pak potřeme vajíčkem, které rozšleháme s trochou vody.

Jidáše upečeme v předehřáté troubě do zlatova. Co nejdříve po upečení je potřeme medem, který jsme rozpustili s kouskem másla. Hotové pečivo necháme chladnout na mřížce. Mírná lepkavost povrchu jidášů zůstane i po vychladnutí. Jidáše podáváme na Zelený čtvrtek nebo jimi doplníme sváteční tabuli o Velikonocích. Jíme je buď samotné, nebo je rozkrojíme a natíráme máslem s marmeládou nebo medem.

Podívejte se na recept na jidáše na webu Toprecepty.cz.

Oblíbený velikonoční mazanec

O velikonoční neděli se k jídlu podávalo tradičně to nejlepší. Sladké a chutné mazance patřily a stále patří mezi nejoblíbenější velikonoční dobroty. Pečou se nejčastěji z kynutého těsta, které připomíná vánočkové. Příjemně voní po vanilce a citrónu, jsou plné rozinek a posypané tenkými plátky loupaných mandlí.

Recept na mazanec

Nejprve si připravíme kvásek z čerstvého droždí, a jakmile vzejde, přidáme ho k ostatním surovinám. Těsto na mazance patří mezi tučnější. Pokud do těsta přidáváme i smetanu, bude stačit méně másla. Přípravu a propracování těsta nám usnadní domácí pekárna.

Po vykynutí z těsta vytvoříme bochánky, které položíme na plech vyložený pečícím papírem. Necháme je dokynout. Před pečením je potřeme rozšlehaným vajíčkem a posypeme tenkými plátky loupaných mandlí. Pečeme je pozvolna v předehřáté troubě do zlatova. Po upečení je potřeme kouskem másla.

Kromě kynutého mazance můžeme upéct tvarohový mazanec, který bude po upečení příjemně vláčný. Jeho příprava je rychlejší, protože nemusíme čekat na vykynutí těsta. O kyprost se postará prášek do pečiva. Tvarohový mazanec dochutíme nakrájenou pomerančovou kůrou a rozinkami.

Na osvědčený recept na mazanec se můžete podívat také na webu Toprecepty.cz.

Nejlepší velikonoční beránek

Velký pátek, den ukřižování Ježíše Krista, byl ještě dnem půstu, proto věřící nejedli maso. Zato neděle byla dnem radosti a oslav vzkříšení. Chystalo se na stůl to nejlepší – beránek, velikonoční hlavička, skopové maso, mazance a jidáše. Tradiční pečení velikonočních beránků nám zůstalo v podobě pečení beránků z různých sladkých těst. Jsou připomínkou na obětování Ježíše – Božího beránka, který zemřel za hříchy lidí.

Jaké těsto na beránka?

Na beránky s úspěchem použijeme kterékoli oblíbené bábovkové těsto. Pečení beránka je podobné, jako když pečeme bábovku. Oblíbení jsou beránci z piškotového těsta. Můžeme upéct beránka z třeného těsta, z jemného šlehačkového těsta nebo třeba z těsta na biskupský chlebíček.

Jak připravit formu na beránka?

Důležité je formu nejprve dobře vymazat a vysypat moukou, aby se dal beránek po upečení snadno vyklopit. Zda je těsto dobře propečené, poznáme pomocí špejle. Upečený beránek krásně voní po vanilce a citrónu. Dáme ho na podložku a ještě dozdobíme.

Jak velikonočního beránka ozdobit?

Beránka stačí pocukrovat směsí práškového a vanilkového cukru a uvázat mu na krk červenou stužku. Očka mu vytvoříme buď z hřebíčků (koření) nebo z rozinek.

Můžeme ho také polít čokoládovou polevou nebo ho bohatě ozdobit „kudrlinkami“ pomocí krému. V tom případě na očka a čumáček použijeme lentilky. Ozdobený beránek se krásně vyjímá na svátečním stole. Dokonce ho můžeme připravit jako dárek - největší radost z něj budou mít děti.

Radost z Velikonoc

Velikonoce jsou největším svátkem křesťanů, zároveň se těšíme ze začínajícího jara a z probouzející se přírody. K tomu všemu patří tradiční pokrmy včetně sladkého pečiva. Vybavují se nám milé vzpomínky na dětství - na naše maminky a babičky, které nám tyto dobroty s láskou připravovaly. Recepty nás mohou inspirovat v tom, jak můžeme i my různé zvyky a tradice předávat dál.

Více o tématu Velikonoce ➔

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy