Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Počasí na covidové Velikonoce: Meteoroložka prozradila, jestli alespoň bude svítit slunce

Předpověď počasí na Velikonoce 2021: Jak bude na začátku dubna?
Zdroj: Pixabay
POČASÍ
Březen je už ve své druhé polovině a blíží se nejvýznamnější křesťanský svátek, Velikonoce, oslava zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Počasí si s námi zatím hraje, někdy sněží a připomíná to leden, jindy svítí slunce a jde o krásný jarní den. Meteoroložka Dagmar Honsová prozradila, jaké počasí nás čeká začátkem dubna. Budou Velikonoce zalité sluncem?

Globální numerické modely zatím ukazují počasí z úplného začátku dubna. "To by se nejvyšší odpolední teploty měly šplhat až k 18 °C, poté se ale bude zřejmě ochlazovat. První výhledy budou k dispozici až 14 dnů před Velikonocemi," tvrdí meteoroložka Dagmar Honsová s tím, že Velikonoce jsou klouzavé svátky a kvůli tomu, že se v kalendáři objevují v období od 22. března do 25. dubna, přináší opravdu pestrou škálu počasí.

Počasí o velikonočních svátcích

"Vůbec nejvyšší teplota vzduchu během Velikonoc byla naměřena 23. dubna roku 1968 v Praze a teplota tehdy vystoupila na 30,9 °C, naopak ta nejnižší byla naměřena na Jizerce v roce 2012, tam klesla rtuť teploměru 8. dubna ke -20,5 °C," říká Honsová k teplotním rekordům o Velikonocích

Dagmar Honsová popisuje, že pokud bychom statisticky ověřovali, zda platí přímá úměra mezi vyššími průměrnými teplotami na Velikonoce a pozdějším datem v kalendáři, pak vychází, že pokud připadnou Velikonoce na období po 10. dubnu, tato úměra platí. "Jinak ale může být počasí velmi proměnlivé a koncem března mohou být teploty na Velikonoce daleko vyšší než v první dubnové dekádě," konstatuje.

"Za posledních 60 let najdeme nejvyšší teploty na Velikonoce v pozdějším termínu oslav - 23. dubna 2000 26 °C a 22. dubna 1962 24 °C. Naopak jedny z nejchladnějších Velikonoc jsou z let 2008 (23. března), 1970 (29. března) a 1977 (10. dubna), to se odpolední teploty pohybovaly nejčastěji do 5 °C," říká Honsová.

Vše podstatné o Velikonocích (zvyky, tradice, recepty, zajímavosti, jak slaví celebrity…) ➔

Související články

Další články

Nejnovější kauzy