Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Velikonoce na vodítku? Blatný chce dál nouzový stav, Hamáček by možná dovolil chatu

Velikonoce na vodítku? Nouzový stav nejspíš jen tak neskončí
Zdroj: Pixabay
souhrn
Pondělní jednání vlády přineslo opět mnoho informací, jak budou zhruba vypadat následující týdny. Vláda se dohodla na tom, že bude povinné testování i pro menší firmy. Ministr vnitra Jan Hamáček navíc dříve oznámil, že by měla zpřísněná opatření pokračovat i po víkendu. K tomu se nepřímo hlásí i ministr zdravotnictví Jan Blatný,

Zmírnění opatření se nechystá

Vláda se nad návrhem dalších úprav protiepidemických opatření proti covidu-19 po 21. březnu znovu sejde ve čtvrtek. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale nebude doporučovat zrušení zákazu pohybu mezi okresy, možné je podle něho uvolnění volnočasových aktivit na celý okres. Bude také potřeba znovu požádat o prodloužení nouzového stavu.

Situace se podle něj nevyvíjí úplně nejoptimističtějším scénářem. Základním problémem je vysoký počet nákaz mezi rizikovými skupinami, jako jsou senioři nebo vážně nemocní. Těch je každý den nově pozitivně testováno kolem 1500 až 2000, z nich třetina pravděpodobně bude potřebovat péči v nemocnici. V současné době je hospitalizováno pořád více než 8300 lidí.

Hamáček chce zpřísnění prodloužit

Některá zpřísněná opatření proti šíření covidu-19 budou podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) muset platit i po této neděli, dokdy byla původně nastavena jejich účinnost. Návrh představí ministerstvo zdravotnictví, řekl Hamáček novinářům. Sám by zachoval většinu opatření, která se podle něj ukazují jako funkční. Zda bude vláda žádat o prodloužení nouzového stavu, rozhodne kabinet tento týden.

Hamáček řekl, že epidemie se vyvíjí lépe než v posledních týdnech, ale pokles není tak rychlý, jak by si vláda přála. "Ministerstvo zdravotnictví jako garanční ministerstvo musí přijít s návrhem nějakého postupu. Už teď je jasné, že po konci toho třítýdenního období bude třeba v těch opatřeních nějakým způsobem pokračovat," uvedl.

Hamáček by osobně preferoval prodloužení opatření o týden. "Co by mohlo být změněno, je pohyb za účelem rekreace v rámci okresu," uvedl. Jinak ale podle něj není namístě masivní rozvolňování. "Ukazuje se, že ta opatření jsou funkční a přišlo by mi škoda to úsilí, co do toho všichni dali, nějak promrhat," vysvětlil.

Testování v menších firmách

Povinné testování bude podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) platit i pro firmy od deseti do 49 zaměstnanců, první kolo testování musejí dokončit do 26. března. Schválila to dnes vláda. Testování v malých podnicích se týká 650.000 pracovníků. O zvýšení frekvence testování na dvakrát týdně vláda zatím nerozhodla, bude o tom ještě jednat s profesními organizacemi. Hodlá ale zavést povinnost pro úřady do 50 zaměstnanců, vláda o tom bude jednat na příštím jednání ve čtvrtek.

Firmy nad 250 zaměstnanců musely první cyklus testování dokončit do pátku, pro podniky s 50 až 249 pracovníky končí termín dnes. Úřady a další veřejné instituce musejí všechny zaměstnance otestovat do středy. Pokud se připočtou malé firmy, pravidelně jednou týdně bude testování podle Havlíčka podstupovat 3,2 milionu pracovníků. Přidat by se brzy měly také úřady s méně než 50 pracovníky. Podle Havlíčka je ale ještě třeba vyřešit, jak bude systém fungovat v malých obcích.

Vše podstatné o Velikonocích (zvyky, tradice, recepty, zajímavosti, jak slaví celebrity…) ➔

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy