Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Velikonoce 2020: Na kdy letos připadají a co znamená Popeleční středa

Velikonoce 2020: Na kdy letos připadají a co znamená Popeleční středa
Zdroj: profimedia.cz
půst
Popeleční středa je pro věřící prvním dnem postní doby a připomínkou pomíjivosti pozemského života. Tímto dnem, který každoročně připadá na jiné datum, začíná čtyřicetidenní půst, jenž končí Velikonocemi. Co všechno si mají křesťané v tomto období odříkávat a co znamená popelec, který kněží udělují věřícím?

Popeleční středa, která letos připadá na 26. února 2020, je prvním dnem postní doby. Křesťanům tento den začíná čtyřicetidenní půst před Velikonocemi, během kterého by měli ze svého jídelníčku vynechat maso. V dnešní době ale nejde jen o jídlo - pauzu si mohou dát i od moderních technologií, sociálních sítí či se mohou zkusit zbavit svých zlozvyků.

Velikonoce 2020

Stejně jako Velikonoce i Popeleční středa každoročně připadá na jiné datum. Má být vždy 46. den před Velikonoční nedělí Neděle se do postní doby nezapočítávají, poněvadž se za postní dny nepovažují. Letos tak Velikonoční pondělí připadá na 13. dubna, Velký pátek bude 10. dubna a Velikonoční neděle na 12. dubna.

Popelec

Znamenání popelem, kterému se říká popelec, vzniklo kvůli pokání. Zatímco muži si při bohoslužbách sypali popel na hlavu, ženám, které musely nosit tradiční závoj, popelem kněží znamenali křížek na čele. Dnes toto znamenání udělovatel doprovází slovy „Pamatuj, že prach jsi a v prach se obrátíš“.

Popeleční středa 2020

Letos tento významný křesťanský den narušila nákaza koronavirem. Kvůli Covidu-19 kněží nechtějí na věřící sahat, a proto se vrací k dřívější tradici. Místo znamenání křížkem na čele lidem sypou popel na hlavu, aby se vyhnuli fyzickému kontaktu.

Utajený spor Slávka Boury s Železným. Rande pro LGBT natočil navzdory zákazu ředitele Novy, ten se pak chlubil cizím peřím

Související články

Další články

Nejnovější kauzy