Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Vekslák z Bony a klid Josef Nedorost (†64) měl velkou smůlu: Napil se mléka a ochrnul

Vekslák z Bony a klid Josef Nedorost (†64) měl velkou smůlu: Napil se mléka a ochrnul
Zdroj: Česká televize
+ Dalších 7 fotografií
neštěstí
Josef Nedorost (†64), dobře známý jako vekslák Richard s knírem ze snímku Bony a klid, měl asi tu největší smůlu, co se týče encefalitidy. Stačilo mu loknout si mléka a už se to s ním vezlo. Herci ochrnula noha a i po zotavení mu zůstaly poškozené nervy.

Klíšťová encefalitida umí být pěkně zákeřná potvora. Jejími příznaky jsou bolest hlavy, ztuhlá šíje, zvracení, těžká dezorientace a bezvědomí. Ve druhé fázi můžou přijít ochrnutí různých částí těla, poruchy paměti a pozornosti či deprese. Klíšťová encefalitida totiž může způsobit zánět mozku či mozkových blan, člověk může i ochrnout, v nejhorším případ zemřít.

Ve výjimečných případech se k encefalitidě dá přijít tak, že člověk vypije tepelně neošetřené mléko zvířete, které bylo nemocí infikované. Nemusíte se ke klíštěti ani přiblížit. Přesně tohle se vymstilo Josefu Nedorostovi

Obdiv a slávu mu vzala zákeřná nemoc

V 80. letech získával mnoho rolí a ženy by ho nejraději měly jen pro sebe. V roce 1997 se jeho život obrátil naruby, když čirou a nešťastnou náhodou přišel ke klíšťové encefalitidě. Výprava do Českých Budějovic nedopadla tak, jak asi chtěl.

"Jednou pršelo a my jsme se potřebovali někde schovat. Šli jsme do kravína, kde zrovna dodojili krávy. Jedna paní mi nabídla, jestli se nechci napít mlíka… A já to, bohužel, udělal," vylíčil ve své 13. komnatě představitel veksláka Richarda a přiznal, že během tří dnů dorazila vysoká horečka přes čtyřicet a strašné křeče.

Po psychické stránce trpěl

"Doktoři zjistili, že to byla klíšťovka… Jsem asi jeden případ ze sta, kdo měl klíšťovou meningoencefalitidu a neměl klíště," vzdychal tehdy nad svým neštěstím. "V nemocnici jsem byl jenom tři neděle, ale stalo se, že mi to zasáhlo perorální nerv na noze, což je ten, který ovládá pohyb nártu nahoru," vylíčil Nedorost. "Nemohl jsem v podstatě ani chodit. Sebral jsem se až v rehabilitačním ústavu, protože tam byli lidi, kteří na tom byli mnohem hůř," doplnil. S obtížemi se potýkal ještě rok.

Ačkoliv se pomalu zlepšoval v chůzi, zhoršovala se jeho psychická stránka. Kvůli zákeřné nemoci byl herec nevrlý, smutný, ale také šťastný. Jeho nálady se přehazovaly samy během vteřin, jako tomu u nešťastníků s pokročilou fází encefalitidy bývá. Ani jeho zevnějšek už nebyl takový, jaký byl předtím. Letos ve svých 64 letech bohužel zemřel.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy