Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Věděli jste o hrozbě suchého utonutí? Utopit se můžete dlouho po výlezu z vody, hlavně děti

Věděli jste o hrozbě suchého utonutí? Utopit se můžete dlouho po výlezu z vody, hlavně děti
Zdroj: Pixabay
+ Další fotografie
opatrnost
S létem přichází koupání u vody a v té může dospělým i dětem hrozit velké nebezpečí. Člověk se nemusí utopit přímo v ní, na pozoru byste se měli mít i před suchým či sekundárním utonutím. Můžete se utopit téměř bez jediné kapky vody a je dokonce možné se utopit až několik hodin poté, co jste se vody „nalokali“.

Je skoro nemožné uhlídat své ratolesti u vody a rodič nikdy nemůže zabránit tomu, aby se jí omylem nalokaly. U starších dětí nemusí být rodič ani přítomen. Na pozoru byste se tak měli mít i několik hodin poté, co se od rybníka, bazénu nebo moře vrátíte. A nejen u dětí, týká se to i dospělých jedinců. Upozornil na to web TN.cz.

Suché a sekundární utonutí jsou dvě zákeřné potvory, které mohou přijít naprosto znenadání. Při suchém utonutí stačí jediná kapka vody, která podráždí hlasivky a hrdlo se stáhne. Sice je to, dá se říct, obranný reflex proti tomu, aby se voda dostala do plic, ale v tu samou chvíli se uzavřou dýchací cesty a člověku se nedostává kyslík.

Utopit se můžete i poté, co vylezete z vody

Mnoho lidí nemá povědomí ani o sekundárním utonutí. Často se stane, že při větší vlně či normálním tonutí se osoba vody naloká, to může později způsobit další trable, i když se v danou chvíli nic neděje. Zhruba pět nebo šest hodin, jak uvádí Daniel Vičan z Vodní záchranné služby Českého červeného kříže v Praze, by se měl mít člověk na pozoru. Je potřeba po takovém zážitku osobu kontrolovat nebo se raději obrátit na lékařskou pomoc.

"Může nastat otok plic, což znamená, že přestaneme dýchat. Je strašně komplikované to poznat. Jediné správné řešení, pokud máme dítě, které se topilo, je ho vzít na kontrolu k lékaři," uvedl pro TN.cz Vičan. Příznaky sekundárního tonutí jsou dušnost nebo problém s dechem, kašel, únava, zmatenost a promodrání těla.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy