Vědci zkoumali, jak často lidé močí do bazénů: Po tomhle zjištění se už nebudete chtít nikdy koupat!
Výzkum provedli pracovníci z kanadské University of Alberta. Ti si vzali na paškál 31 bazénů ve dvou městech. Stopy moči našli v každém z nich. Tedy spíše litry než stopy.
První bazén měl třetinovou velikost olympijského bazénu. Ten má rozměry 50 x 25 x 2,5 m. Zkoumané bazény měly objem 830 000 litrů a z toho je celých 75 litrů LIDSKÉ MOČI! Takové číslo se objevilo u většiny zkoumaných subjektů této velikosti.
V menším bazénu, který byl o polovinu menší, jí bylo 30 litrů. Ještě horší je to ale ve vířivkách. Z těch si snad lidé dělají veřejné záchody Koncentrace moči tam byla 3x vyšší než v bazénu.
A jak na to vědci přišli? Pátrali po acesulfamu draselném, tedy látce, která projde zažívacím traktem nedotčena. Je označována jako E950 a jedná se o náhradní sladidlo.
A močení do bazénu se netýká jenom lidí ve veřejných bazénech. Dělají to i vrcholoví sportovci. To potvrdil olympionik Michael Phelps deníku The Daily Telegraph. „Všichni čuráme do bazénu. Je to pro nás normálka. Když jsme ve vodě třeba dvě hodiny, neděláme si pauzu kvůli chození na malou,“ říká. „Chlór se o to vždycky postará,“ dodává pro ty, kteří podobnou věc považují za nechutnou.
A má pravdu. Moč je navíc prakticky sterilní, i když někteří lidé mohou mít po kontaktu s bazénovou vodou podrážděné oči či problémy s dýcháním.