Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Vědci z Oxfordu přišli s průlomovou teorií: Pokud se potvrdí, drastická opatření skončí

Zdroj: pixabay
+ Další 4 fotografie
Teorie o koronaviru
Téměř všechny státy po celém světě přijímají speciální opatření, aby se co nejvíce zabránilo šíření nového typu koronaviru. S přelomovou teorií o nemoci Covid-19 nyní přišli vědci z britské Oxfordské univerzity. Podle jejich tvrzení se velká část lidí už koronavirem nakazila, nicméně většina z nich nemoc ani nezaznamenala. Pokud by se závěry této teorie potvrdily, aktuální drastická opatření by mohla rychle skončit.

Nebezpečný koronavirus se rozšířil téměř do všech koutů světa. Státy proto zavádějí různá speciální opatření, která mají šíření viru eliminovat na minimum. V řadě zemí se uzavřely školy, nefungují restaurace ani další místa, kam lidé běžně vyrážejí za zábavou. Vědci z britské Oxfordské univerzity nyní uveřejnili teorii, díky které, pokud se potvrdí, by mohla drastická omezení rychle skončit.

Tým vědců představil model šíření nemoci Covid-19 v Británii, která ukazuje, že možná až polovina Britů už nákazu prodělala, a to bez toho, aniž by měli nějaké vážnější příznaky. Jestliže je tento model pravdivý, znamenalo by to, že hospitalizaci potřebuje méně než každý tisící infikovaný. Z čehož by vyplývalo, že koronavirus by byl možná ještě méně smrtící než běžná chřipka.

Jejich tvrzení vychází z matematických modelů. Vědci vyzývají všechny státy, aby začaly své občany okamžitě testovat na přítomnost protilátek na koronavirus. To by mohlo znamenat, že někteří nemoc prodělali, aniž by jim uškodila. "Rozsáhlé testování potřebujeme proto, abychom dokázali posoudit, v jaké fázi epidemie se nyní nacházíme," řekla profesorka a vedoucí oxfordského vědeckého týmu Sunetra Gupt.

Pokud se potvrdí teorie, že koronavirus není až tolik nebezpečný, jak odborníci dosud odhadovali, budou se moci drastická opatření zrušit. Ovšem řada jiných vědců toto tvrzení nepodporuje.

Související články

Další články