Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Vědci vyzdvihli účinky ústní vody: Může zpomalit šíření koronaviru

Vědci vyzdvihli účinky ústní vody: Může zpomalit šíření koronaviru
Zdroj: Profimedia.cz
covid-19
Britští vědci z univerzity v Cardiffu zjistili, že ústní voda s antiseptickými složkami dokáže zlikvidovat koronavirus v ústech během 30 vteřin. Ačkoliv jsou výsledky této studie zatím potěšující, experti upozorňují, že ani zdaleka neznamenají, že by ústní voda měla být lékem na covid-19. Může ale zpomalit šíření nemoci.

Experti upozorňují, že ačkoliv ústní voda koronavirus v dutině ústní skutečně zlikviduje, není lékem na nemoc covid-19. Může být ale přínosným pomocníkem při zpomalování jejího šíření. Pokud klinické testování na pacientech dopadne dobře, mohlo by se proplachování úst stát jednou z protikoronavirových zásad.

Martin Addy, profesor z univerzity Bristol, upozorňuje na fakt, že prostředky určené k dentální hygieně nemohou covid-19 vyléčit. „V žádném případě není možné, aby ústní voda léčila koronavirus,“ vysvětlil magazínu iNews s tím, že logicky nemůže být lékem, protože se nedostane do dýchacího systému.

Podobný výzkum nyní probíhá i u zubních past. Podle dalšího experta Jeana-Yvese Maillarda si ale lidé nesmí myslet, že by mohlo proplachování úst ústní vodou nahradit nošení roušek. „Nošení roušek a používání ústní vody mohou být dobrou kombinací v boji ke zpomalení šíření viru,“ vysvětlil.

Klinické testování

Samotní vědci z univerzity v Cardiffu uvádějí, že je potřeba ještě počkat na výsledky klinických testů na pacientech, které by měly skutečné účinky ústních vod s antiseptickými složkami prokázat. Výsledky ovšem budou známy až v průběhu příštího roku.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy