Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Vědci objevili přes 30 mutací koronaviru. Některé jsou stonásobně agresivnější

(Ilustrační foto)
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
koronavirus
Obavy mnoha expertů ze schopnosti koronaviru mutovat potvrdila nová čínská studie. Vědci z univerzity ve městě Chang-čou zjistili, že virus, který způsobuje nemoc Covid-19, už má přes 30 variant. Některé z nich jsou přitom agresivnější až stonásobně a lidské buňky pod jejich náporem umírají rychleji.

Studie, kterou uskutečnili výzkumníci z univerzity v čínském městě Chang-čou, potvrdila dřívější obavy některých odborníků. Vědci zkoumali kmeny přibližně jedenácti pacientů, kteří prošli náhodným výběrem a byli pozitivní na koronavirus. A zjistili, že virus už stihl zmutovat do několika genetických variant.

"Údaje naznačují, že zdravotníci mutační schopnosti koronaviru podcenili. Studie prokázala, že různé části světa jsou zasaženy různými kmeny Covid-19," informoval server Fox News. Čínští vědci našli přes 30 mutací, 19 z nich bylo zcela nových.

Zabíjí rychleji

"Koronavirus zmutoval tak, že jeho nové varianty teď dokáží změnit patogenitu, tedy schopnost vyvolat nemoc," uvedli výzkumníci ve studii. Nejagresivnější kmeny zabíjí lidské buňky mnohonásobně rychleji, ve srovnání s těmi nejslabšími navíc vytvářejí až 270krát větší virovou zátěž.

Tato schopnost koronaviru brzdí vývoj vakcíny nebo léku, na kterých pracuje hned několik vědeckých týmů po celém světě. Na univerzitě v Chang-čou jsou přesvědčeni, že se při tvorbě vakcíny musí hledět na všechny mutace, jinak pravděpodobně nebude účinná.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy