Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Vědci mají odpověď na to, proč koronavirus napadá častěji muže než ženy

Vědci mají odpověď na to, proč koronavirus napadá častěji muže než ženy
Zdroj: Pixabay.com
+ Další 4 fotografie
studie
Vědci přišli na důvod, proč se muži častěji nakazí novým typem koronaviru, který sužuje celou planetu, a potýkají se poté s těžkým zápalem plic.. U mužů je totiž zvýšená koncentrace jednoho z enzymů a kvůli tomu se u některých nakažených nemoc rozvine v tak těžkou plicní nemoc. Upozornil na to web Focus a odkazuje na nizozemskou studii.

Zápal plic nebo infarkt

Koronavirus, který způsobuje onemocnění Covid-19, se prostřednictvím enzymu ACE2, angiotenzin konvertáza, dostane do zdravé buňky, kde dochází ke splynutí jeho obalu s membránou buňky a vir se začne množit. Genetická informace viru je uložena v ribonukleové kyselině RNA a ta se může kopírovat jen v napadené buňce.

Plicní buňky obsahují hned několik genů, které se podílí na replikaci virové RNA a jsou důležité pro životní cyklus viru v napadené buňce. Hladina ACE2 se u jednotlivců liší, což vysvětluje, proč u některých nakažených přejde onemocnění Covid-19 do silného zápalu plic.

Muži jsou náchylnější

ACE2 se nachází také v tkáních ledvin, srdce či střeva. Vědci tím vysvětlili, proč někteří muži zemřeli například na infarkt. Autor nizozemské studie, doktor Iziah Sama z University Medical Centre Groningen, dodal, že lidé užívající léky na vysoký tlak nebo diabetes je nemusí přestat brát. Nevedou totiž k vyšší koncentraci ACE2.

"Když jsme přišli na to, že enzym ACE2 byl vyšší u mužů než u žen, uvědomili jsme si, že je to možná důvod, proč muži na Covid-19 umírají častěji než ženy," dodal Iziah Sama.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy