Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Vědci mají odpověď na to, proč koronavirus napadá častěji muže než ženy

Zdroj: Pixabay.com
+ Další 4 fotografie
studie
Vědci přišli na důvod, proč se muži častěji nakazí novým typem koronaviru, který sužuje celou planetu, a potýkají se poté s těžkým zápalem plic.. U mužů je totiž zvýšená koncentrace jednoho z enzymů a kvůli tomu se u některých nakažených nemoc rozvine v tak těžkou plicní nemoc. Upozornil na to web Focus a odkazuje na nizozemskou studii.

Zápal plic nebo infarkt

Koronavirus, který způsobuje onemocnění Covid-19, se prostřednictvím enzymu ACE2, angiotenzin konvertáza, dostane do zdravé buňky, kde dochází ke splynutí jeho obalu s membránou buňky a vir se začne množit. Genetická informace viru je uložena v ribonukleové kyselině RNA a ta se může kopírovat jen v napadené buňce.

Plicní buňky obsahují hned několik genů, které se podílí na replikaci virové RNA a jsou důležité pro životní cyklus viru v napadené buňce. Hladina ACE2 se u jednotlivců liší, což vysvětluje, proč u některých nakažených přejde onemocnění Covid-19 do silného zápalu plic.

Muži jsou náchylnější

ACE2 se nachází také v tkáních ledvin, srdce či střeva. Vědci tím vysvětlili, proč někteří muži zemřeli například na infarkt. Autor nizozemské studie, doktor Iziah Sama z University Medical Centre Groningen, dodal, že lidé užívající léky na vysoký tlak nebo diabetes je nemusí přestat brát. Nevedou totiž k vyšší koncentraci ACE2.

"Když jsme přišli na to, že enzym ACE2 byl vyšší u mužů než u žen, uvědomili jsme si, že je to možná důvod, proč muži na Covid-19 umírají častěji než ženy," dodal Iziah Sama.

Související články

Další články