Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Ve věku 85 let zemřel vynálezce pexesa Zdeněk Princ: Hru vymyslel v 60. letech a přinesla mu dluhy

Ve věku 85 let zemřel vynálezce pexesa Zdeněk Princ: Hru vymyslel v 60. letech a přinesla mu dluhy
Zdroj: Facebook
Smutná zpráva
Ve věku 85 let zemřel vynálezce oblíbené hry pexeso Zdeněk Princ. Smutnou zprávu přinesl Deník N s odvoláním na jeho syna. Princ hru vymyslel v šedesátých letech minulého století a ačkoliv mu místo slávy přinesla dluhy, dodnes se těší velké oblibě.

Zdeňka Prince hra napadla v době, kdy pracoval jako mozaikář v katedrále svatého Víta v Praze. I název hry vznikl zajímavým způsobem, tedy při sledování televize, kde dávali pořad, jež hru inspiroval. Ten se jmenoval Pekelně se soustřeď a šlo v něm o odhalování dvojic podnikových značek. Pexeso vzniklo z počátečních slabik jména pořadu.

"Můj název - obrázková mozaika - byl moc dlouhý. Řekli mi, ať vymyslím něco kratšího jako domino“nebo loto. V televizi tehdy běžela soutěž s názvem Pekelně se soustřeď. Tak jsem z toho udělal zkratku s X místo K a vzniklo PE-XE-SO. Toho názvu si cením nejvíce, to je prostě značka," uvedl Princ v rozhovoru pro Stodůlecký posel.

Honoráře a ochrannou známku Princovi za normalizace sebral komunistický režim, proto mu hra přinesla místo slávy dluhy a politické perzekuce. Vynálezce se ale i v posledních letech radoval, že o jeho hru je stále tak velký zájem.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy