Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Ve světě odborník, v Česku dezinformátor: Epidemiologa Berana se zastal i kolega Hnízdil

Zdroj: archiv J. Hnízdila
Nařčení
Epidemiolog, lékař, docent a profesor v jedné osobě Jiří Beran je ve světě pro svou práci uznávanou kapacitou. O to větším šokem pro něj bylo, když ho Ministerstvo zdravotnictví na svých stránkách označilo jako dezinformátora. Proti tomu se také ohradil ve svém dopise určeném ministru zdravotnictví Janu Blatnému. Od zaslání uběhl měsíc a prakticky nic se nezměnilo. Svého kolegy se tak zastal i uznávaný rehabilitační lékař Jan Hnízdil, podle kterého jde o porušení Etického kodexu České lékařské komory (ČLK). Podle jejího prezidenta Milana Kubka je ale Hnízdilův podnět absurdní.

Jméno Jiřího Berana figuruje v článku MZ, jehož titulek původně zněl: „Známé osobnosti propagují dezinformace“. Proti tomu se epidemiolog ohradil ve svém dopise, který adresoval ministru zdravotnictví Janu Blatnému. V něm Beran uvádí svou práci a zásluhy na poli medicíny, kde mimo jiné zmiňuje, že v oblasti diagnostiky, prevence a očkování proti chřipce patří k nejvíce citovaným autorům v Evropě a v USA, a to především za inovativní přístup k provádění efektivních studií v oblasti vakcinace.

"Jsem přesvědčen, že v ČR neexistuje srovnatelný odborník v oblasti epidemiologie, který by snoubil v sobě praxi v terénu, praxi vysokoškolského učitele, vědce i prostého lékaře a který by svoji praxi vykonával a nevěnoval se vedoucím pozicím ve státní sféře" uvedl Beran ve svém dopise a pokračoval: "Proto se mně dotklo, že jsem uveden na webových stránkách Vašeho ministerstva v kategorii: „Známé osobnosti často propagují dezinformace“. Považuji za nevhodné spojovat moje jméno a COVID-19 s dezinformacemi. Jsem ve světě uznávaný odborník a určitě v očích mých zahraničních kolegů, kteří mé práce a výsledky citují, určitě nejsem dezinformátor," bránil se Beran.

Jde o porušení kodexu ČLK

Ministerstvo v reakci na dopis změnilo titulek na „Výroky známých osobností jsou zneužívány pro propagaci dezinformací“, Beranovo jméno ale v článku nadále zůstává. Proto se ho včera zastal i úznávaný český lékař Jan Hnízdil ve svém názorovém článku na webu Aktuálně.cz. "Nová doba! Trestně stíhaným premiérem dosazený ministr zdravotnictví zařadil na webu ministerstva světově respektovaného epidemiologa profesora Jiřího Berana mezi COVID – dezinformátory!" zlobil se Hnízdil.

Ten také včera adresoval Čestné radě, Revizní a Etické komisi České lékařské komory (ČLK) podnět vyšetření celé situace. "Domnívám se, že zařazení pana profesora Berana mezi dezinformátory lze kvalifikovat jako porušení Etického kodexu České lékařské komory," vysvětlil Hnízdil.

Podnět je absurdní

S ním ale důrazně nesouhlasí Milan Kubek, prezident ČLK. "Lékařská komora se tím bude zabývat. Myslím si ale, že je to naprosto absurdní a plně podporuji ministerstvo zdravotnictví, protože v souladu s názorem odborníků jsou informace šířené panem Beranem velmi nebezpečné," sdělil pro eXtra.cz Kubek dodal, že Beranovy výroky například přebírá dezinformační web Sputnik.

Podle Kubka Beran v souvislosti s covidem-19 šíří informace, které nejsou potvrzené a s nimiž vědci nesouhlasí. "Takže je logické, že je zařazen mezi dezinformátory. Tím, že má akademický titul a je dokonce profesorem, tak je navíc dezinformátorem nebezpečným, jelikož jeho názorům dávají lidé větší váhu," vysvětlil Kubek.

Související články

Další články