Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Ve středu přibylo nejvíc nakažených od 19. listopadu: PES se drží na 64 bodech

Ve středu přibylo nejvíc nakažených od 19. listopadu: PES se drží na 64 bodech
Zdroj: Profimedia.cz
koronavirus
Každý den brzy ráno vycházel na webu ministerstva zdravotnictví přehled aktualizovaných dat z předešlého dne. Dala byla vydána o něco později už druhý den po sobě. V Česku ve středu přibylo 6402 potvrzených případů koronaviru, je to nejvyšší nárůst od 19. listopadu.

Index protiepidemického systému PES se dál drží na 64 bodech, pátý den je tak nad hranicí čtvrtého stupně rizika. Podle dat ministerstva zdravotnictví se ale zhoršily všechny ukazatele. Počet úmrtí s onemocněním covid-19 stoupl o 90 na celkových 9226. Hospitalizovaných je nyní 4326, z toho 545 ve vážném stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Přestože protiepidemický systém PES ukazuje už pátý den na horší čtvrtý stupeň, v zemi dál platí třetí stupeň rizika. Podle pravidel by měl ministr zdravotnictví Jan Blatný po třech dnech, kdy bude skóre odpovídat přísnějšímu stupni opatření, než reálně platí, zvážit opětovné zpřísnění. Blatný dnes po jednání vlády uvedl, že vláda tak v případě dalšího negativního vývoje epidemie covidu-19 učiní v pondělí.

Výpočet skóre PES vychází z hodnoty reprodukčního čísla, podílu pozitivních ze všech denních testů za posledních sedm dní a počtu nakažených na 100.000 obyvatel v obecné a seniorské populaci. Poslední data ukazují zhoršení u všech těchto ukazatelů. Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, kteří se nakazí od jednoho pozitivně testovaného, je nyní 1,15.

Stoupá i podíl pozitivně testovaných. Laboratoře ve středu provedly 22 951 testů na koronavirus, pozitivní výsledek mělo 27,89 procenta z nich. Je to nejvyšší podíl od 7. listopadu.

Nárůst množství nakažených koronavirem zrychluje vytrvale několik dní. Už od minulého čtvrtka jsou denní nárůsty vyšší než za stejný den předchozího týdne. Předtím denní přírůstky od přelomu října a listopadu, kdy dosahovaly rekordních hodnot kolem 15 000 případů, klesaly.

Nejpostiženějším regionem je již několik týdnů Havlíčkobrodsko, kde za posledních sedm dní zaznamenali 550 nakažených na 100 000 obyvatel. Relativně nejlépe na tom naopak Třebíčsko se 142 nakaženými na 100 000 obyvatel.

Od březnového začátku epidemie se v ČR koronavirem nakazilo 563 333 lidí, vyléčilo se téměř 494 000 z nich. Aktuálně je v zemi přibližně 60 000 nakažených, většina má mírný průběh nemoci.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy