Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Ve středu přibylo 8162 nakažených: Index PES zůstává už druhý den na 73 bodech

Zdroj: profimedia.cz
COVID-19
Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Oproti středě se ale zvedlo reprodukční číslo. Sněmovna bude dnes jednat o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. Ve středu přibylo 8162 nakažených, méně než před týdnem.

Proti středě se o setinu zvýšilo reprodukční číslo, které udává kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný. Má hodnotu 0,83. Ostatní tři sledovaná kritéria již několik dní klesají. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Index byl od neděle tři dny na 70 bodech, ve středu se o tři body zvýšil. Důvodem byl právě nárůst reprodukčního čísla nad hranici 0,8. Na začátku ledna se reprodukční číslo dostalo na hodnotu 1,45, poté začalo klesat až na nedělních 0,68. Od té doby mírně roste.

Vedle toho se index počítá také podle průměru nakažených na 100.000 obyvatel za poslední dva týdny, čtrnáctidenního průměru nakažených mezi seniory a podílu hospitalizovaných s covidem, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. Všechny tyto tři ukazatele nejpozději od víkendu každý den klesají.

Opatření proti koronaviru v ČR, která se indexem řídí, nyní odpovídají nejpřísnějšímu pátému stupni. Navzdory tomu, že počet nově nakažených klesá, vláda zatím rozvolnění neplánuje. Její představitelé poukazují na trvající zatížení nemocnicna výskyt nakažlivější takzvané britské mutace viru v Česku.

Sněmovna bude jednat o prodloužení nouzového stavu

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na začátku týdne uvedl, že pro přechod na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Podle posledních dostupných údajů jich je ale více než dvakrát tolik.

Nyní platná omezení podle premiéra Andreje Babiše (66) (ANO) vláda zachová po souhlasu poslanců s prodloužením nouzového stavu. Sněmovna bude dnes na žádost vlády jednat o prodloužení stavu nouze o 30 dní do 21. února, potřebné hlasy ke schválení pravděpodobně kabinetu dodá KSČM.

Ve středu přibylo 8162 nakažených

Ve středu přibylo v Česku 8162 potvrzených případů koronaviru, téměř o 3000 méně než před týdnem. Podíl pozitivních testů proti úterý mírně klesl na téměř 30 procent. Do statistik přibylo dalších 153 úmrtí, s nákazou covid-19 dosud v zemi zemřelo 14.973 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Informace o hospitalizovaných zatím ministerstvo neaktualizovalo, v úterý bylo s covidem v nemocnicích více než 6600 pacientů.

Od březnového začátku epidemie odhalily laboratoře v České republice 917.359 nakažených, více než 782.000 z nich se už z nemoci vyléčilo. V zemi aktuálně je přibližně 120.000 nakaže­ných, většina má mírný průběh nemoci.

Související články

Další články