Vše začalo u šestiletého chlapce, který pochází z vesnice Olot poblíž Girona. V těchto místech žije skupina obyvatel používajících pouze přírodní medicínu: Jsou přesvědčeni o nežádoucích účincích vakcín. Podle deníku El Pais je matka nakaženého chlapce fyzikální terapeutka na homeopatické klinice.

Všechny z osmi tehdy potvrzených případů záškrtu byly z chlapcova nejbližšího okolí. Převážně se jednalo o jeho spolužáky. Ti byli všichni očkovaní, ůnemoc se u nich tedy nerozvinula, ale byla jim pro jistotu podávána antibiotika":https://www.extra.cz/…kou-a-prujmy.

Rodiče nakaženého chlapce, který bojoval v Barceloně o život na jednotce intenzivní péče, uvedli, že jsou zdrceni a cítí se podvedeni antivakcinačním hnutím, které je odradilo od toho, aby dítě nechali očkovat. Přitom úmrtnost neléčených pacientů je desetiprocentní, při maligní diftérii pak padesátiprocentní. U očkovaných osob nedochází k těžkým formám, je však možné nosičství, uvádí k případu zdravotnidenik.cz.

„Je to začátek nebezpečného diskursu proti vakcinaci, který není podpořen vědeckými důkazy,“ uvedl k situaci španělský ministr zdravotnictví Alfonso Alonso. „Neočkovat je neodpovědné,“ do­dal.