Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy StarDance 2018 Extra Focus Horoskop Zábava

Nejnovější kauzy

Ve Španělsku se po 30 letech objevil záškrt! Lidé se zlobí na biomatky, které neočkují své děti

Věčná otázka. Očkovat, nebo ne?
Katalánské ministerstvo zdravotnictví se v létě roku 2015 potýkalo s několika případy diftérie čili záškrtu.

Vše začalo u šestiletého chlapce, který pochází z vesnice Olot poblíž Girona. V těchto místech žije skupina obyvatel používajících pouze přírodní medicínu: Jsou přesvědčeni o nežádoucích účincích vakcín. Podle deníku El Pais je matka nakaženého chlapce fyzikální terapeutka na homeopatické klinice.

Všechny z osmi tehdy potvrzených případů záškrtu byly z chlapcova nejbližšího okolí. Převážně se jednalo o jeho spolužáky. Ti byli všichni očkovaní, ůnemoc se u nich tedy nerozvinula, ale byla jim pro jistotu podávána antibiotika":https://www.extra.cz/…kou-a-prujmy.

Rodiče nakaženého chlapce, který bojoval v Barceloně o život na jednotce intenzivní péče, uvedli, že jsou zdrceni a cítí se podvedeni antivakcinačním hnutím, které je odradilo od toho, aby dítě nechali očkovat. Přitom úmrtnost neléčených pacientů je desetiprocentní, při maligní diftérii pak padesátiprocentní. U očkovaných osob nedochází k těžkým formám, je však možné nosičství, uvádí k případu zdravotnidenik.cz.

„Je to začátek nebezpečného diskursu proti vakcinaci, který není podpořen vědeckými důkazy,“ uvedl k situaci španělský ministr zdravotnictví Alfonso Alonso. „Neočkovat je neodpovědné,“ do­dal.

Mohlo by vás zajímat

Další články