Režiséři hodně rychle přišli na to, že Heath Ledger není jenom hezká tvářička s kudrnatými vlasy. Ale že má taky opravdový talent a dotáhne to daleko. To už dokázal třeba ve filmu Zkrocená hora, kde si zahrál jednoho z homosexuálů. Právě během natáčení se seznámil se svou partnerkou Michelle Williams. S tou měl také dcerku Matildu Rose.

Jeho největší role ale přišla v Batmanovi, kde si zahrál Jokera. Tohle už nebyl žádný vtipný komiks, ale psychologický teror. Heath byl v roli absolutně nepřekonatelný a dlouho se na ni připravoval. Pracoval ale až příliš usilovně. Nejslavnější představitel Jokera zemřel ještě před třicítkou, v pouhých 28 letech. 22. ledna roku 2008 ho našli v hotelovém pokoji v New Yorku.

Do role dával veškerou energii a na výkon se před nástupem na plac připravoval. Temná postava ho úplně spolkla a on měl u sebe prášky na spaní, uklidnění, antidepresiva… Kvůli kombinaci léků a velkému psychickému i fyzickému vypětí mu v osudný den přestalo bít srdce.

Otec herce pár let po natáčení Batmana také odhalil synovy deníky. Heath byl Jokerem posedlý, pořád si dělal poznámky, psal různé hlášky a kreslil temné obrázky. Joker mu nedal spát a on nápor nezvládl.