Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Vdova Kateřina o smrti Mira Žbirky pro eXtra.cz: Byla to jen otázka času

Vdova Kateřina o smrti Mira Žbirky pro eXtra.cz: Byla to jen otázka času
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 14 fotografií
SVĚDECTVÍ

Slovensko a Česko ve středu 10. listopadu zasáhla šokující zpráva: na věčnost odešel největší gentleman mezi zpěváky Miro Meky Žbirka (†69). Vdova Kateřina Žbirková eXtra.cz popsala, k čemu došlo a že s velkými problémy asi bylo třeba počítat, i když si to vůbec nepřipouštěla.

Miro Žbirka: Jak se mu zhoršilo zdraví

Zpěvák Miro Žbirka zemřel na následky komplikovaného zápalu plic. Od konce října, i během svých posledních narozenin, ležel ve špitále kvůli bakterii, se kterou si jeho tělo nedokázalo poradit.

Doktoři na ni zacílili antibiotika, problémy se ale bohužel zhoršily nakonec natolik, až československá hudební scéna přišla o jeden ze svých největších talentů.

Zápal plic už bohužel nezvládl

„Nebyl to covid, ale zápal plic. Už ho měl víckrát, ale tentokrát to nedal,“ sdělila eXtra.cz Kateřina Žbirková, která se nemůže ze smrti milovaného chotě vzpamatovat.

Žbirka o život bojoval již před pěti lety, kdy ho těžký zápal plic zastihl v Londýně. Tehdy mu přátelé zajistili převoz specializovaným letadlem zpět do domoviny.

Kateřina Žbirková: Byla to otázka času

Zpěvák si ke konci života zakusil své. „Měl dlouhodobě oslabenou imunitu, měl alergii i na ta nejlepší antibiotika, takže to byla jen otázka času. Ale člověk si to nejhorší nikdy nepřipouští,“ uvedla otevřeně vdova, která se svým mužem byla i v posledních hodinách jeho života.

„S Mekym jsem byla až do konce, dodala žena Miroslava Žbirky.

Ovlivnili ho bratři

Žbirka se zapsal mezi legendy československé hudební scény. Narodil se 21. října 1952 do rodiny Slováka Šimona Žbirky z Trnavé Hory a Angličanky Ruth Galeové. Byla to právě maminka, která Mekyho vedla k angličtině a podporovala ho v hudbě. V té mu byli velkou inspirací také bratři Jason a Anton. Jak sám Miro potvrdil, byli to právě oni, kdo mu udali směr. Ztráta prvního z nich ho velmi ranila.

Velkým úspěchem bylo pro zpěváka vítězství v anketě Zlatý Slavík v roce 1982. Dokázal totiž porazit další obrovskou hudební legendu Karla Gotta. Dodnes je jedním z mála, komu se to podařilo. Kromě zpěvu hrál i na kytaru a skládal písně. Věnoval se také krátce herectví. Koncertoval až do svých posledních chvil.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy