Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Vašek kradl koblihy, dostal pekelný trest: Zloděj z Ústí tvrdě doplatil na nouzový stav

Vašek kradl koblihy, dostal pekelný trest: Zloděj z Ústí tvrdě doplatil na nouzový stav
Zdroj:
koronavirus
Krádež v době nouzové stavu se opravdu nevyplácí. Dvaatřicetiletý Václav Šupka se stal prvním zlodějem, který byl odsouzen za drobnou krádež v době nouzového stavu. Dvakrát po sobě ukradl pamlsky v hodnotě pár desítek korun a teď za to půjde pykat na 26 měsíců. O jeho trestu rozhodl plzeňský okresní soud.

Dvaatřicetiletý Václav Šupka z Ústí nad Labem se dopustil první krádeže 3.dubna, kdy byl načapán ostrahou v plzeňském Kauflandu. V kapse si chtěl odnést dvě koblihy. Tři dny na to se pokusil o další krádež. Tentokrát se pokoušel uniknout bez placení v obchodě v Dobřanech. Pod mikinou si schovával 15 čokolád.

Vysoký trest

V běžném režimu by Šupka skončil pouze u přestupkové komise. Jenže v době, kdy se krádeží dopustil, platit nouzový stav zavedený kvůli koronavirové pandemii. Pokud jsou v platnosti mimořádná opatření, soud pohlíží i na banální krádeže jako na zločin s trestní sazbou od dvou do osmi let.

Plzeňský okresní soud ve čtvrtek rozhodl o dalším osudu Šupky. Poslal ho na 26 měsíců do vězení, jak informoval portál Novinky.cz. Verdikt je pravomocný. Obžalovaný i státní zástupce s rozhodnutím soudu souhlasili.

Sám Šupka, který má v rejstříku osm záznamů, při soudním líčení přiznal, že o vyhlášeném nouzovém stavu byl informován. Na svou obhajobu pronesl, že byl bez peněz a neměl co jíst. "Jsem bezdomovec, nemohu sehnat práci a došly mi všechny úspory," vypověděl u soudu. Sladkostmi si chtěl prý zpestřit jídelníček. "Jedl jsem stále jen suché rohlíky. A pak tu byla ještě další věc. Když žijete na ulici, nemůžete k někomu jen tak přijít s prázdnou, když se potřebujete třeba umýt nebo si vyprat," obhajoval krádeže, kterých se dopustil.

I Šupkův advokát se přimlouval za mírnější trest. "Můj klient spolupracoval, zcela se doznal a lituje toho. Byť kradl za nouzového stavu, bylo to z existenčních důvodů. Nejednalo se například o roušky nebo dezinfekci, tedy věci, které by se přímo dotýkaly epidemiologické situace," vysvětloval u soudu.

A co si o rozsudku myslíte vy? Nepřijde vám trest příliš vysoký, nebo s ním souhlasíte? Dejte nám vědět do komentářů.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy