Přirozeně se snažíme své negativní pocity, smutky i stresy potlačit, což není zrovna to nejlepší řešení. Naše tělo si totiž tyto pocity vtahuje do sebe a moc dobře si je pamatuje. Pokud své emoce tedy budete ignorovat i v budoucnu a nerozhodnete se změnit svůj život, můžete se brzo těšit na vážné zdravotní komplikace. Tělo vám to trápení a strachy jednoduše vrátí zpátky na povrch.

Strachy jsou vlastně hlavním problémem našeho každodenního života. Neustále se něčeho bojíme a každý strach souvisí s určitým orgánem, který pokud do těla strach pustíte, onemocní. Ničí nás dokonce i vzpomínky, které jsme už dávno vytěsnily a které se nachází hluboko v našem podvědomí. Pokud jste prožili něco ošklivého v dětství nebo mládí, neznamená to, že vás tato vzpomínka neničí dál.

Pamatujte tedy na to, že emoce se musí dávat ven, ne je zadržovat v sobě! Právě utajovaný strach souvisí s těmi nejvážnějšími nemocemi, které nás potkávají a které se můžou projevit až po několika letech. Pokud se tedy dokážete vyrovnat s tím co prožíváte, zbavíte se svých zdravotních problémů.

K tomu abyste lépe pochopily své tělo a své strachy, můžete použít mapu strachů, kterou si sami nakreslíte.

 1. Vezmete si list papíru a zavřete oči.
 2. Napojíte se na své tělo a své pocity, které budete intenzivně vnímat.
 3. Pokud v některé části těla ucítíte napětí, strach, chvění, zaznamenáte to do mapy svého těla.
 4. Po ukončení terapie, ve vašem případě obrázku svého těla, sami uvidíte, které části jsou strachem postižené a je potřeba je uvolnit.

Podle toho jaká partie je nejvíce zasažená strachem poznáte i o jaký druh strachu se jedná!

 1. Nohy – strach ze ztráty stability
 2. Pánev – strach z oblasti sexuality
 3. Břicho – strach o život
 4. Žaludek – sociální strachy
 5. Hrudník – strach z samoty
 6. Ruce – strach z kontaktu ze světa
 7. Zápěstí – strach z komunikace
 8. Záda – strach z vlastní nedokonalosti
 9. Obličej – strach ze ztráty vlastní tváře
 10. Oči – strach z reality